Identifying the roles of adipose tissue nik kinase in inflammation and energy metabolism
Yağ dokusu nik kinazinin enflamasyon ve enerji metabolizmasinda görevlerinin belirlenmesi
- Tez No: 929614
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN KIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Obezite, tip 2 diyabet, insülin direnci, hipertansiyon ve glukoz intoleransı gibi birden fazla metabolik komplikasyonla ilişkilidir. Metabolik sendromların başlıca nedenleri, yağ dokusundaki glukoz ve lipid metabolizmasındaki düzensizlikler olarak tanımlanmıştır. Yağ dokusundaki kahverengileşme adipositlerde termogenezi indük\-ler ve enerji metabolizmasındaki artış sonucunda, yağ dokusu glukoz/lipid tasfiyesi ve yağ asidi oksidasyonunda kilit bir oyuncu haline gelir. Bu nedenle, subkutan yağ dokusundaki kahverengileşme, insülin direncini, glukoz intoleransını, hiperlipidemiyi ve ektopik yağ birikimini azaltır. Yağ dokusundaki inflamatuar yanıtların, glukoz toleransını bozarak ve kahverengileşme sürecine müdahale ederek metabolik sendromu kötüleştirdiği gösterilmiştir. Bu çalışmada, inflamatuar yanıtların, glukoz toleransının ve kahverengileşmenin düzenlenmesinde kanonik olmayan NF-$\boldsymbol{\kappa}$B yolağının rolünü inceledik. Nükleer faktör $\kappa$B indükleyen kinaz (NIK) eksikliği olan birincil adipositlerin, FGF21 ile termogenez indüksiyonu sonrasında, yaban tip muadillerine kıyasla, birçok kahverengileşme genine daha iyi yanıt verdiğini bulduk. Adipositlere özgü NIK eksikliği olan diyetle obez hale getirilmiş fareler (Adipo-NIK-KO), glukoz toleransında ve insülin duyarlılığında iyileşme sergiledi. Daha sonraki deneylerde, Adipo-NIK-KO zayıf ve obez farelerin enerji metabolizmasında artış ile birlikte inguinal yağ dokusunda UCP1 proteini de dahil olmak üzere kahverengileşme belirteçlerinin ekspresyonunun artmış olduğu gözlemlendi. Kahverengileşmenin üzerindeki NIK'in rolünü daha fazla desteklemek için obez farelerde akut NIK inhibisyon deneyleri yaptık. Adipositlerde NIK delesyonuna benzer şekilde, NIK inhibitörlü farelerde glukoz toleransının iyileşmesi, artmış metabolik aktivite, inguinal yağ dokusunda kahverengileşme genleri için yukarı yönlü eğilimler ve UCP1 protein seviyelerinde artış gözlendi. Bu bulgular, NIK'in terapötik hedeflenmesinin metabolik sendromun semptomlarını hafifletmede faydalı olabileceğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Multiple metabolic complications such as type 2 diabetes, insulin resistance, hypertension, and glucose intolerance are associated with obesity. The main causes of metabolic syndromes are identified as dysregulations in glucose and lipid metabolism in adipose tissue. Browning in adipose tissue induces thermogenesis in adipocytes, and as a result of an increase in energy metabolism, adipose tissue becomes a pivotal player in glucose/lipid clearance and fatty acid oxidation. Thus, browning in subcutaneous adipose tissue attenuates insulin resistance, glucose intolerance, hyperlipidemia, and ectopic fat deposition. Inflammatory responses in adipose tissue have been demonstrated to worsen the metabolic syndrome by impairing glucose tolerance and interfering with browning. Here, we studied the role of non-canonical NF-$\boldsymbol{\kappa}$B pathway in the regulation of inflammatory responses, glucose tolerance and browning. We found that compared with wild-type counterparts, Nuclear factor $\kappa$B inducing kinase (NIK) knockout primary adipocytes displayed better responses in multiple browning genes upon the induction of thermogenesis by FGF21. Diet-induced obese mice with adipocyte-specific NIK knockout (Adipo-NIK-KO) exhibited improved glucose tolerance and insulin sensitivity. Further experiments showed that Adipo-NIK-KO lean and obese mice exhibited augmented energy metabolism combined with increased expression of browning markers in inguinal adipose tissue, including UCP1 protein. To further support the role of NIK in browning we conducted acute NIK inhibition experiments in obese mice. Similar to NIK deletion in adipocytes, NIK-inhibited mice displayed moderation of glucose tolerance, enhanced metabolic activity, upward trends for browning genes in inguinal adipose tissue, and increasing trend for protein levels of UCP1 in inguinal adipose tissue. These findings argue that therapeutic targeting of NIK may be beneficial in alleviating the symptoms of the metabolic syndrome.