Investigation of PVRIG as a potential target of LRBA
LRBA'nın potansiyel bir hedefi olarak PVRIG'in incelenmesi
  1. Tez No: 832219
  2. Yazar: ECEM GONCA ÜLTANIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BATU ERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyoloji, Allergy and Immunology, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yeni T hücresi ko-inhibitörlerinin tespiti ve hücre içi regülasyonlarına yönelik mekanizmaların belirlenmesi, yeni immün kontrol noktası engelleme terapilerinin geliştirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. LRBA, kritik bir T hücresi ko-inhibitör reseptörü olan CTLA-4'ün hücre yüzeyine trafiğinin düzenleyicisi olarak önemli bir rol oynamaktadır. LRBA, internalize olmuş CTLA-4'ü hücre yüzeyine geri yönlendirerek ve lizozomal degradasyonunu engelleyerek immün homeostazı sürdürmekte ve otoimmüniteyi önlemektedir. Bugüne kadar, LRBA'nın CTLA-4 dışında diğer T hücresi ko-reseptör hedefleri belirlenmemiştir. Laboratuvarımızdaki önceki çalışmalarda, PVRIG adlı yeni bir T hücresi ko-inhibitör reseptörünün, LRBA geni silinmiş Jurkat T hücresi yüzeyinde belirgin bir şekilde düşük seviyede olduğu tespit edilmiştir. Bu tez çalışmasında, LRBA'nın CTLA-4'ü düzenlediği mekanizmalar gibi, PVRIG'i de benzer şekilde düzenleyip düzenlemediğini daha ayrıntılı olarak araştırmayı amaçladık. Bu amaçla, endojen PVRIG ve LRBA proteinlerinin fiziksel etkileşimini incelemek için ko-immünopresipitasyon deneyleri gerçekleştirdik. Ayrıca, LRBA'nın CTLA-4 ile bağlantı kurabilen PH-BEACH bölgesiyle PVRIG'e bağlanıp bağlanamayacağını anlamaya çalıştık. LRBA'nın Flag etiketli PH-BEACH bölgesinin, c-Myc/His etiketli tam uzunluklu PVRIG, kuyruksuz PVRIG ve sadece kuyruklu PVRIG yapısıyla birlikte ko-immünopresipite edilebildiğini gösterdik. Ancak, ko-immünopresipitasyon sonuçlarının spesifikliğini tam olarak doğrulayamadık. PVRIG ve LRBA arasındaki bağlanmanın başka tekniklerle araştırılmasına ihtiyaç vardır. Ayrıca, PVRIG proteininin glikolizasyona uğrayabildiğini gösterdik. Bu, PVRIG'in hücre içindeki genel fonksiyonu üzerinde etkili bir faktör olabilir. Bu çalışma, PVRIG'in LRBA tarafından regülasyonuna yönelik değerli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Identifying novel T-cell co-inhibitors and the mechanism of their regulation is of great importance for the development of novel immune checkpoint blockade therapies. LRBA is a key surface trafficking regulator of CTLA-4, which is a crucial T-cell co-inhibitory receptor. LRBA maintains immune homeostasis and prevents autoimmunity by directing internalized CTLA-4 back to the cell surface and preventing its lysosomal degradation. To date, the role of LRBA in the regulation of other T-cell co-receptors besides CTLA-4 have not been identified. In previous studies in our laboratory, a novel T-cell co-inhibitory receptor, PVRIG was found to be significantly downregulated on the surface of LRBA knockout Jurkat T-cells. In this thesis, we aimed to investigate this finding in more detail to find out whether LRBA regulates PVRIG through similar mechanisms as it regulates CTLA-4. To this end, we performed several co-immunoprecipitation experiments to investigate the physical interaction between endogenous PVRIG and LRBA proteins. In addition, we tried to understand whether LRBA could bind to PVRIG with its PH-BEACH domain, which is sufficient for CTLA-4 binding. We showed that the Flag-tagged PH-BEACH domain of LRBA co-immunoprecipitated with various constructs of PVRIG, including full length PVRIG, Tailless PVRIG, and TM-Tail PVRIG, all carrying c-Myc/His epitope tags. However, we could not fully confirm the specificity of these co-immunoprecipitation results. Therefore, there is a need for further investigation of the PVRIG and LRBA interaction using additional techniques. We also showed that PVRIG protein can undergo glycosylation, which may have implications on its overall function. This study adds valuable insights towards the regulation of PVRIG by LRBA.