Diyabetik maküla ödeminde fundus otoflöresansı
Fundus autofluorescence i̇n di̇abeti̇c macular edema
  1. Tez No: 507387
  2. Yazar: SEMA TAMER KADERLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİCLE HAZIROLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
AMAÇ: Diyabetik maküla ödemi nedeniyle intravitreal ranibizumab (İVR) yapılan hastalarda görme keskinliklerinin, fundus otoflöresans görüntülerinin (FOF), multifokal elektroretinogram (mfERG) ve optik koherens tomografi (OKT) bulguları ile karşılaştırılması ve değerlendirilmesi. GEREÇ ve YÖNTEM: Ocak 2016 ile Ekim 2016 tarihleri arasında S.B.Ü. Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları polikliniğine başvuran 30 olgu retrospektif olarak çalışmaya dahil edildi. İntravitreal ranibizumab tedavisi öncesi ve sonrası EİDGK (en iyi düzeltilmiş görme keskinliği) ve FOF, OKT görüntüleri ve mf ERG değerlendirilmesi yapıldı. MfERG incelemeleri RETI-scan (Roland consult, Wiesbaden/ Almanya) cihazıyla yapıldı. OKT (Spectralis OCT, Heidelberg Engineering, Heidelberg, Germany) ile, 488 nm dalga boyunda ve ≥500nm bariyer filtresi aracılığıyla FOF görüntüleri kaydedildi. FOF görüntüleri bağımsız iki gözlemci tarafından hipoflöresans, multilobüle, tek lobül, düzensiz otoflöresans artışı olarak sınıflandırıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: It was aimed to evaluate best corrected visual acuity (BCVA), fundus autofluorescence images (FAF), multifocal electroretinogram (mfERG) and optical coherence tomography (OCT) findings of patients with diabetic macular edema who was treated with IVR (intravitreal ranibizumab). MATERIALS and METHODS: Thirty volunteer patients who admitted to Retina section of Eye Clinic of Ankara Training and Research Hospital from january 2016 to october 2016 were retrospectively reviewed. An assessment of BCVA and FAF, OCT images and mfERG were obtained before and after IVR treatment. FAF images of macula were acquired using SD-OCT (Spectralis OCT, Heidelberg Engineering, Heidelberg, Germany). Autofluorescence signals through a 500-nm filter with excitation by 488-nm laser light were detected in an area 30x30 degrees centred on the fovea. FAF images were classified by two independent observers as hypofluorescence, multilobule, single lobule, and irregular autofluorescence enhancement.