Diyabetik maküla ödeminde lazer fotokoagülasyon ve intravitreal triamsinolon asetonid tedavisinin görme keskinliği üzerine etkileri
The effects of laser photocoagulation and intravitreal triamcinolone acetonide treatment on visual acuity in patients with diabetic macular edema
  1. Tez No: 272865
  2. Yazar: SADIK ALTAN ÖZAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ESGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, fokal ve diffüz diyabetik maküla ödeminde; intravitreal triamsinolon asetonid uygulamasının görme keskinliği üzerine olan etkilerini, enjeksiyon sonrası görme keskinliği artışına etki eden prognostik faktörleri, ikinci enjeksiyonun ilk enjeksiyon kadar etkili olup olmadığını, enjeksiyon öncesinde veya sonrasında (fokal veya grid) maküler lazer fotokoagülasyon uygulamasının etkilerini değerlendirmek ve enjeksiyon sonrası gelişebilecek olası komplikasyonlarını irdelemektir. Çalışmamıza Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Retina biriminde Nisan 2004 ile Mart 2010 tarihleri arasında diyabetik maküla ödemi tanısı ile 131 hastanın, intravitreal triamsinolon asetonid uygulanan 174 gözü ve intravitreal triamsinolon asetonid uygulanmayan 88 gözü olmak üzere, toplam 262 göz dahil edildi. İntravitreal triamsinolon asetonid uygulanmayan 88 göz kontrol grubu olarak kullanıldı. Hastaların enjeksiyon öncesinde Snellen eşeli ile alınan görme keskinliği değerleri `Logarythm of Minimum Angle of Resolution' ölçeğine çevrildi. Ön segmentin biyomikroskopik muayenesi ve indirekt oftalmoskopi ile fundus muayenesi yapıldı. Göziçi basıncı Goldmann aplanasyon tonometrisiyle ölçüldü. Hastalara enjeksiyon sonrası 1. hafta, 1. ay, 3. ay, 6. ay, 1. yıl ve 2. yılda aynı muayeneler yapıldı. İntravitreal triamsinolon asetonid uygulanan gözlerde (n=174), görme keskinliğinin enjeksiyon öncesine göre; 1. hafta, 1. ay, 3. ay ve 6.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate that; the effects of intravitreal triamcinolone acetonide treatment on visual acuity, the predictive factors for visual acuity improvement after injection, is the second enjection as effective as the first one, the effects of macular laser photocoagulation before and after the injection and the complications after injection in patients with focal or diffuse diabetic macular edema. In this study we performed a review of 262 eyes of 131 patients who had been diagnosed with diabetic macular edema between April 2004 and March 2010 at Trakya University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology, Retina Department. In 174 eyes intravitreal triamcinolone acetonide injection were performed, the rest 88 eyes were not and so accepted as control group. Snellen visual acuity was measured in each patientprior to injection and was converted to Logarythm of Minimum Angle of Resolution values. Biomicroscopic examination of anterior segment and fundus examination with indirect ophthalmoscopy were performed. Intraocular pressures were measured with Goldmann applanation tonometry. All patients were underwent same ophthalmologic examinations at the 1st week, 1st month, 3th month, 6th month, 1st year and 2nd year after the intravitreal triamcinolone acetonide injection.