Gleason 4 prostatik adenokarsinomlarda kribriform patern oranı ve prognostik faktörlerle ilişkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of cribriform pattern ratio and its relationship with prognostic parameters in gleason 4 prostatic denocarcinomas
- Tez No: 507396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATA TÜRKER ARIKÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Prostat kanseri Türkiye'de ve dünyada, erkeklerde en sık görülen ikinci kanser türü olup kansere bağlı ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Kribriform patern 2000'li yıllara kadar Gleason patern 3 olarak değerlendirilirken 2005 ve son olarak 2014 yılında yapılan modifikasyonlarla tamamıyla Gleason patern 4 içerisine dahil edilmiştir. Son yıllarda kribriform paternin kötü prognostik parametrelerle ilişkili bağımsız prediktif bir faktör olduğuna dair çalışmalar yapılmaktadır. Biz de bu çalışma ile Gleason patern 4 prostatik adenokarsinomlarda kribriform patern varlığının ve kribriform paternin tümör içerisindeki oranının cerrahi sınır durumu, ekstraprostatik yayılım, seminal vezikül invazyonu, lenf nodu metastazı, tersiyer patern 5 ve biyokimyasal rekürrens gibi kötü prognostik parametrelerin varlığı ile ilişkisinin değerlendirilmesini ve bu parametreleri öngörmede kribriform paternin tümör içerisindeki yüzdesi göz önünde bulundurularak bir cut-off değerinin belirlenmesini amaçlamaktayız. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada Gleason patern 4 komponent içeren 146 prostatik adenokarsinom tanılı olgunun Hematoksilen&Eozin boyalı lamları retrospektif olarak iki gözlemci tarafından ışık mikroskopunda incelenmiştir. Vakalar kribriform patern varlığı ve kribriform paternin tümör içerisindeki yüzdesi açısından değerlendirilmiş ve elde edilen verilerin cerrahi sınır pozitifliği, ekstraprostatik yayılım, lenf nodu tutulumu, seminal vezikül tutulumu, tersiyer patern 5 varlığı ve biyokimyasal rekürrens gibi prognostik parametreler ile ilişkisi istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: İncelenen 146 olgunun 89'unda (%59,6) kribriform patern varlığı saptanmıştır. Bunların 46'sı Gleason skor 3+4, 29'u Gleason skor 4+3, 12'si ise Gleason skor 4+4'tür.
Özet (Çeviri)
Purpose: Prostate cancer is the second most common type of cancer in men and is the leading cause of cancer-related deaths in the world, also in Turkey. The cribriform pattern was considered Gleason pattern 3 until the year 2000 and was completely included in the Gleason pattern 4 with modifications made in 2005 and finally in 2014. In recent years, studies have been carried out to show that the cribriform pattern is an independent predictive factor associated with poor prognostic parameters. In this study, we aim to evaluate the relationship between the presence of cribriform pattern and its percentage in the tumor in patients with Gleason pattern 4 adenocarcinoma, and the presence of poor prognostic parameters such as surgical margin positivity, extraprostatic extension, seminal vesicle involvement, lymph node metastasis, tertiary pattern 5 and biochemical recurrence. Also, in predicting these parameters, we aim to determine a cut-off value by considering the percentage of cribriform pattern in tumor. Materials and Methods: In our study, 146 cases diagnosed with prostatic adenocarcinomas, containing Gleason pattern 4 component, stained by Hematoksilen&Eozin were examined retrospectively by two observers under a light microscope. The cases were evaluated for the presence of cribriform pattern and percentage of cribriform pattern in tumor and the relationship between the obtained data and prognostic parameters such as surgical margin positivity, extraprostatic extension, lymph node metastasis, seminal vesicle involvement, tertiary pattern 5 and biochemical recurrence were statistically analyzed. Results: In 89 (59.6%) of the 146 examined cases, presence of cribriform pattern is detected. Of these 89 cases, 46 were Gleason score 3 + 4, 29 were Gleason score 4 + 3, and 12 were Gleason score 4 + 4.