Nesfatin-1'in sepsis ve septik şokta tanısal ve prognostik değerinin araştırılması
Diagnostic and prognostic value of nesfatin-1 in sepsis and septic shock
- Tez No: 507408
- Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN TÜKEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Nesfatin-1'in anorektik olduğu bilgisi doğrultusunda sepsis ve septik şokta düzeyinin azalmasını beklemekteyiz. Gereç ve Yöntem: 69 adet septik hasta ve 21 sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edildi. Katılımcılardan Nesfatin-1 düzeyini belirlemek için örnek alındı ve C reaktif protein (CRP), prokalsitonin, laktat, kreatinin, lökosit, kültürde üreme varlığı, saatlik idrar çıkışları, renal sofa skoru, hastane içi akıbet ve 1 aylık mortalite ile karşılaştırıldı. Bulgular: Septik hastalarda Nesfatin-1 ortanca değeri 674,70 pg/mL (169,60-1010,90) iken kontrol grubunda 902,10 pg/mL (724,95-1370) olarak anlamlı farklılıkta saptandı. Septik hastalar diyabetik ve nondiyabetik olarak gruplandırıldığında iki grup arasında Nesfatin-1 değerleri açısından anlamlı farklılık saptanmadı. İki grup arasında CRP değerleri kıyaslandığında anlamlı farklılık gözlendi. Çalışmamızda, Nesfatin-1 düzeyi ile CRP arasında negatif korelasyon saptandı. Nesfatin-1 düzeyi ile prokalsitonin, laktat, lökosit, kreatinin, saatlik idrar çıkışı, renal sofa skoru veya kültürde üreme varlığı ile korelasyon gözlenmemiştir. Hastalardan qSOFA skoru 3 olanlar, 0,1 ve 2 olanlara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük Nesfatin-1 düzeyine sahip olarak bulundu. Septik hastaların takibinde iç hastalıkları servisi yatışı esnasında ya da 1 aylık mortalite değerlendirmesinde sağkalan hastalar ile ölen hastalar kıyaslandığında Nesfatin-1 açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. 1 aylık mortaliteyi %50,72 olarak saptadık. Hastaları Nesfatin-1 düzeyi 80 pg/mL'nin altında ve üstünde olan hastalar olarak ikiye ayırdığımızda 1 aylık mortalitede istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptadık. Sonuç: Çalışmamız, Nesfatin-1 ile sepsis ilişkisini değerlendiren literatürdeki ilk çalışmadır. Nesfatin-1 düzeyi septik hastalarda sağlıklı kontrollere kıyasla daha düşüktür ve CRP ile negatif koreledir. Bu durum, diyabetik ve nondiyabetik sepsiste farklılık göstermemektedir. Diğer yandan, Nesfatin-1 düzeyleri qSOFA skoru ile de ilişkilidir. Nesfatin-1 sepsis tanısında bir biyobelirteç olarak kullanılabilir. Ayrıca, septik hastalarda hastaneye başvuru sırasında saptanan 80 pg/mL'nin altındaki Nesfatin-1 düzeyleri klinisyeni, daha agresif tedaviye ve erken yoğun bakım takibine yönlendirebilir. Ancak, septik hastalarda akut böbrek hasarını göstermede bir biyobelirteç olarak kullanımının doğru olmayacağı kanatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: We hypothesize that levels of Nesfatin-1 in sepsis and septic shock are reduced by taking the knowledge that nesfatin-1 is an anorectic protein. Materials and Methods: This prospective study included 69 septic patients and 21 healthy volunteers. Blood samples were taken from the participants to determine the level of Nesfatin-1 levels. Nesfatin-1 levels were compared with CRP, procalcitonin, lactate, creatinine, leucocyte, cultures, urinary output, renal SOFA score, in-hospital outcome and 1-month mortality. Results: The mean Nesfatin-1 level in septic patients [674,70 pg/mL (169,60-1010,90)] was significantly lower than in healthy controls [902,10 pg/mL (724,95-1370)]. When the septic patients were grouped as diabetic and nondiabetic, there was no significant difference in Nesfatin-1 between the two groups. But there was a significant difference in CRP levels. Patients with qSOFA score of 3 had a statistically significantly lower Nesfatin-1 level than those of 0, 1, and 2 patients. In our study, Nesfatin-1 was correlated negatively with CRP. There was no statistically significant difference in Nesfatin-1 between the patients who survived and the patients who died in hospital or into 1 month.1 month mortality was 50.72%. We found a statistically significant difference in 1-month mortality when we divide the patients into Nesfatin-1 levels below and over 80 pg/mL patients. Conclusion: Our study was the first in the literature evaluating the relationship between Nesfatin-1 and sepsis. Nesfatin-1 is lower in septic patients and is negatively correlated with CRP. It is related to qSOFA score. It can be used as a biomarker in the diagnosis of sepsis. In addition, Nesfatin-1 levels below 80 pg/mL in septic patients during referral to the hospital may direct clinicians to apply more aggressive treatment and early intensive care. Also, we are of opinion that it is not right to use as a biomarker in acute kidney injury in septic patients.