Lateral dekübit pozisyonda laparoskopik nefrektomilerde recruitment manevrasının solunum fonksiyonları üzerine etkileri
The effects of recruitment maneuver on respiratory functions in laparoscopic nephrectomy at lateral decubitus position
- Tez No: 507411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SURHAN ÇINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Genel anestezi, lateral dekübit pozisyon ve laparoskopik işlemlerin ventilasyon perfüzyon ilişkisini çeşitli mekanizmalarla bozduğu bilinmektedir. Recruitment manevralarının sağlam akciğerlerde gaz değişimini iyileştirdiği gösterilmiştir. Çalışmamızda lateral dekübit pozisyonda laparoskopik nefrektomi ameliyatı geçiren hastalara uygulanan recruitment manevrasının solunum fonksiyonları üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık. Çalışmamız Etik Kurul onayı alındıktan sonra ASA I- III arası 18 yaş üstü 70 hastada prospektif randomize tek kör yapıldı. Açık nefrektomi planlanan, 18 yaş altı, ciddi kardiyak sorunları olan ( MET≤4), akciğer hastalığı hikayesi olan ve ASA IV hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastaların demografik bilgileri kaydedildi. Premedikasyon yapılmaksızın tüm hastalara genel anestezi uygulandı. Hastalar iki gruba ayrıldı. Grup K (n:35) kontrol grubu olup; grup R (n:35) hastalarına ise kademeli basınç artışı şeklinde recruitment manevrası uygulandı. Tüm hastalar operasyon bitimine kadar devamlı olarak izlendi. Arter kan gazı, ortalama arter basıncı, kalp tepe atımı, parmak ucu saturasyonu değerleri indüksiyonda, perop 60. dk'da, ekstubasyon sonrası ve postop 24. saatte kayıt altına alındı. Operasyon sonuna kadar her saatte bir arter kan gazı takibi yapıldı. Recruitment manevrası operasyon bitiminde supin pozisyonda uygulandı. Yan etkiler kaydedildi. Postoperatif 24. saatte pO2 düzeyinde recruitment ile kontrol grubu arasında anlamlı fark bulunmadı. Ancak arter kan gazı sO2 ve O2Hb , ekstübasyon sonrası ve postoperatif 24. saat değerleri recruitment grubunda anlamlı yüksekti. pCO2 düzeyi kontrol grubunda postoperatif 24. saatte recruitment grubuna göre anlamlı yüksek bulundu. Lateral dekübit pozisyonda laparoskopik nefrektomi ameliyatı geçiren hastaların postoperatif solunum fonksiyonlarını operasyon sonu recruitment manevrasının iyileştirileştirdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
It is known that general anesthesia, lateral decubitus position and laparoscopic procedures destroy ventilation perfusion relation with various mechanisms. Recruitment maneuvers have been shown to improve gas exchange in intact lungs. We aimed to investigate the effects of the recruitment maneuver applied to the patient who underwent laparoscopic nephrectomy in the lateral decubitus position in our study on respiratory function. After Ethics Committee was approved, ASA I-III was prospectively randomized single-blind in 70 patients over 18 years of age. Patients who underwent open nephrectomy, younger than 18 years, severe cardiac problems (MET≤4), a history of pulmonary disease , and ASA IV patients were not included. Patient demographic information was recorded. General anesthesia was applied to all patients without premedication. Patients were divided into two groups. Group K (n:35) is the control group; Group R (n:35) patients were subjected to recruitment maneuver in the form of a gradual increase in pressure. All patients were monitored until the end of the operation. Arterial blood gas analysis, mean arterial pressure, heart rate, fingertip saturation values were recorded at perop 60 min, immediately after extubation, and postoperative 24th hour. An arterial blood gas monitor was inserted every hour until the end of the operation. Recruitment maneuver was applied at the end of the operation, after taking the patient in supine. Side effects were recorded. There was no significant difference between two groups at pO2 level at postoperative 24th hour. However, values of arterial blood gases sO2 and O2Hb were significantly higher in the group R after extubation and postoperative 24th hour. pCO2 level was significantly higher in the group K compared to the group R at postoperative 24th hour. Recruitment maneuver which is applied at the end of the operation improved the postoperative respiratory function of the patients that undergo laparoscopic nephrectomy in lateral decubitus position.