Kronik böbrek hastalığında dinamik tiyol-disülfit homeostazı değerlendirilmesi
Evaluation of dynamic thiol-disulfide homeostasis in chronic kidney disease
- Tez No: 507415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Kronik böbrek hastalığı (KBH) son dönem böbrek yetmezliğine (SDBY) ve kardiyovasküler komplikasyonlara yol açan bir sağlık sorunudur. KBH'li hastalarda akut ve kronik bir proinflamatuar durum mevcuttur. KBH'nin etyolojisinde etken bir rolde olan oksidatif stres, inflamasyonu arttırmaktadır. Çalışmamızda antioksidan durum hakkında bilgi veren total ve serbest tiyol düzeylerinin, KBH hastalarında kontrol grubuna göre anlamlı oranda değişiklik gösterip göstermediğini ve tahmini glomerüler filtrasyon hızı (eGFR) ile tiyol düzeyleri arasındaki ilişkiyi inceleyerek tiyolün, KBH'deki oksidan duruma olan etkisi ve KBH'nin ilerlemesi ile olan ilişkisini araştırmayı amaçladık. Ayrıca, diyabetes mellitus (DM) varlığının tiyol düzeyleri ile ilişkisi olup olmadığını da inceledik. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Çalışmamız tek merkezli, kesitsel araştırma olarak planlandı. Çalışmaya SBÜ Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye ve Nefroloji Poliklinikleri'nde Mart 2018 ile Mayıs 2018 tarihleri arasında takip edilen ve KDIGO 2012 kılavuzu kriterleri esas alınarak GFH' ye göre evre 1,2 veya 3 KBH'si olan 58 hasta ve dahiliye polikliniği başvurularında sağlıklı olduğu belirlenen 37 kişiden oluşan kontrol grubu dahil edildi. Hasta ve kontrol grubunun venöz kan örneklerinde glukoz, üre, kreatinin, total tiyol ve serbest tiyol incelendi. İstatistiksel analiz için Student T, Mann Whitney U, Ki-Kare testleri ve Lineer Regresyon Analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AND AIM: Chronic kidney disease (CKD) is a health problem that causes end-stage renal disease (ESRD) and cardiovascular complications. Patients with CKD have an acute and chronic proinflammatory condition. Oxidative stress, which has an active role in the etiology of CKD, increases inflammation. In our study, we aimed to research whether the total and free thiol levels that inform about the antioxidant status change significantly in CKD patients according to the control group and aimed to research the association of thiol with oxidant status in CKD and its relation to the progression of CKD by analyzing relationship between eGFR and thiol levels. We also researched whether the presence of diabetes mellitus (DM) is associated with thiol levels. MATERIALS AND METHODS: Our study was planned as single-center, cross-sectional study. Based on the guidelines of KDIGO 2012, 58 patients with stage 1, 2 or 3 CKD according to GFH and a control group consisting of 37 individuals were involved in the study. Patient group and control group were followed up in March 2008 and May 2018 at SBÜ Haseki Training and Research Hospital Internal Medicine and Nephrology Polyclinics, Glucose, urea, creatinine, total thiol and free thiol were examined in venous blood samples of the patient and control group. Student T, Mann Whitney U, Chi-Square tests and Linear Regression Analysis were used for statistical analysis.