Erişkin kalp cerrahisinde renal saturasyon takibi ile postoperatif dönemde böbrek hasarını gösteren belirteçler arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between renal saturation and renal biomarkers for renal injury during the postoperative periods in adult cardiac surgery
  1. Tez No: 507414
  2. Yazar: TOLGA CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAPLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Açık kalp cerrahisi sonrası gerçekleşebilen renal hasar, postoperatif mortalite ve morbiditenin en önemli sebeplerinden birisidir. Postoperatif dönemde gelişebilen bu hasarın erken dönemde tanınıp, uygun müdahalelerin yapılması ve tedaviye verilen cevabın takibi açısından serum belirteçleri kullanılmaktadır ve bunlardan en sık olanı da kreatinindir. Bu çalışmamızda renal hasarın kreatininden daha erken tanınmasına yardımcı olacak yeni biyomarker ile renal hasarın dokuda gelişen desaturasyon ile ilişkisini ortaya koymaya çalıştık. Metod: Çalışma Haziran 2016 ile Nisan 2018 tarihlerinde Dr. Siyami Ersek Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde %78.8'i (n=41) erkek, %21.2'si (n=11) kadın olmak üzere 52 olgu ile gerçekleştirilmiştir. Merkezimizde preoperatif dönemde böbrek hastalığı olmayan, açık kalp cerrahisi yapılan hastalarda peroperatif ve postoperatif dönemde renal doku saturasyon monitörizasyonu yapıldı. Elde edilen bu değerler, preoperatif ve postoperatif dönemde bakılan serum renal fonksiyon belirteçleri ile karşılaştırıldı. Bulgular: Kreatinin ve sistatin-c düeylerinde, postoperatif erken dönemde hemodilüsyona bağlı düşüş görüldü. Devam eden takiplerde, kreatinini yükselişi istatistiksel olarak anlamlı bulunmazken, bakılan sistatin-c düzeylerinin postoperatif 24. saatte preoperatif düzeylere göre anlamlı yükseldiği görüldü (p=0.010). NIRS verileri ile karşılaştırma yapıldığında, renal desaturasyon ile kreatinin ve sistatin-c arasında anlamlı ilişki görülmezken ancak ancak saturasyon değerlerinin bazal değerin altında geçirdiği süre ile sistatin-c yükselmesi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki görüldü(p=0.043). Sonuç: Çalışmamızda akut böbrek hasarı gelişen hastamız olmasa da, renal hasar belirteci olan sistatin-c ölçümlerinin kreatininden daha erken yükseldiğini ve bu yükselişin NIRS ölçümlerindeki bazal seviye altında geçen süre ile anlamlı ilişkili olduğunu gösterdik. Bu yolla, ABH gelişme riski, serum kreatinin değerlerinin henüz yükselmediği erken dönemde belirlenebilecek ve renal mortalite ve morbiditenin düşürülebilecektir.
Özet (Çeviri)
Objective: Renal damage after open heart surgery is one of the most important causes of postoperative mortality and morbidity. Serum markers are used for the diagnosis of this damage that may develop in the postoperative period and for the follow-up of the response given the appropriate interventions and the treatment. The most commonly used marker is creatinine. In this study, we tried to reveal the relationship between renal damage and tissue desaturation with a new biomarker that will help identify renal damage earlier than creatinine. Method: The study was conducted between June 2016 and April 2018, in Siyami Ersek Training and Research Hospital with 52 patients [41 (78.8%) male and 21.2% (n = 11) female]. In our center, renal tissue saturation monitorisation was performed perioperatively and postoperatively in patients who had no preoperative kidney disease and underwent open heart surgery. These values were compared with serum renal function markers preoperatively and postoperatively. Results: Creatinine and cystatin-c levels decreased in the early postoperative period due to hemodilution. While there was no statistically significant increase in creatinine levels, cystatin-c levels were significantly elevated at 24th hour postoperatively compared to preoperative levels. (p = 0.010) There was no significant correlation between renal desaturation and creatinine and cystatin-c when compared with NIRS data, but there was a statistically significant correlation between the duration of saturation values and baseline cystatin-c elevation (p = 0.043). Conclusion: Although our study did not show the presence of acute kidney injury, we showed that cystatin-c measures of renal damage were elevated earlier than creatinine and that this increase was significantly correlated with baseline levels in NIRS measurements. In this way, the risk of acute kidney injury development may be determined early when serum creatinine levels are not yet elevated, therefore renal mortality and morbidity may be reduced.