Reyhan yaprağından farklı yöntemler ile fenolik bileşik ekstraksiyon optimizasyonu
Optimization of phenolic compound extraction from purple basil leaf via different methods
- Tez No: 507436
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SAĞDIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ülkemizde reyhan veya kırmızı fesleğen olarak bilinen Lamiaceae familyası üyesi olan Ocimum basilicum L., farmakolojik etkilere sahip yüksek miktarda biyoaktif bileşen içermesi nedeniyle son yıllarda birçok araştırmaya konu olmuştur. Bu çalışmada, reyhan yaprağından farklı ekstraksiyon yöntemleri kullanılarak fenolik bileşenlerin ekstraksiyon optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla klasik çözücü ekstraksiyonu, ultrases destekli ekstraksiyon ve mikrodalga destekli ekstraksiyon yöntemleri kullanılmış olup her bir yöntem için optimum ekstraksiyon koşulları yanıt yüzey yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Klasik çözücü ekstraksiyonu ve ultrases destekli ekstraksiyon için sıcaklık (30-60 °C) ve süre (10-30 dk), mikrodalga destekli ekstraksiyon için ise mikrodalga gücü (300-600 W) ve ekstraksiyon süresi (1-3 dk) model parametreleri olarak belirlenmiştir. Her bir yöntem için, belirlenen parametrelerin toplam fenolik, toplam flavonoid ve toplam antosiyanin madde ile antioksidan kapasite miktarları üzerine etkisi incelenmiştir. Optimum ekstraksiyon koşullarında elde edilen veriler göz önüne alındığında, en verimli yöntemin mikrodalga destekli ekstraksiyon olduğu görülmüştür. Bunu ultrases destekli ekstraksiyon yöntemi takip etmektedir. Mikrodalga destekli ekstraksiyon yönteminde, optimum koşullardaki (591.83 W ve 2.98 dk) maksimum toplam fenolik, toplam flavonoid ve toplam antosiyanin madde ile antioksidan kapasite (CUPRAC) konsantrasyonları sırasıyla 62.99 mg GAE/g örnek, 21.80 mg CAE/g örnek, 3462.93 mg Cy-3-glu/kg örnek ve 214.62 mg TEAC/g örnek olarak elde edilmiştir. Bu çalışma, kurutulmuş reyhan yapraklarındaki fenolik bileşiklerin ekstraksiyon veriminin mikrodalga destekli ekstraksiyon yöntemi kullanılarak arttırılabileceğini göstermiştir. Ayrıca mevcut bulgular, biyoaktif bileşenlerin ekstraksiyonunda, mikrodalga destekli ekstraksiyon yönteminin kullanılması zaman açısından tasarruf sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ocimum basilicum L., a member of the Lamiaceae family, known as reyhan or red basil in our country, has been subjected to many researches in recent years due to its high content of bioactive components with many pharmacological effects. In this study, extraction optimization of phenolic compounds from the purple basil leaf was carried out using different extraction methods. For this purpose, conventional solvent extraction (CSE), ultrasound assisted extraction (UAE) and microwave assisted extraction (MAE) techniques were used and optimum extraction conditions for each method were determined by using Response Surface Methodology (RSM). Extraction temperature (30-60 °C) and time (10-30 min) for CSE and UAE were determined as model parameters. Power level (300-600 W) and extraction time (1-3 min) were chosen as model parameters for MAE. For each method, the effect of the determined parameters on the total phenolic, total flavonoid, total anthocyanin compound and antioxidant capacity amounts were examined. Given the data obtained under optimised conditions, it was observed that the most efficient method is microwave assisted extraction. This is followed by ultrasound assisted extractions. The maximum total phenolic, total flavonoid, total anthocyanin and antioxidant capacity (CUPRAC) concentrations in the optimum conditions (591.83 W and 2.98 min) for MAE were 62.99 mg GAE/g sample, 21.80 mg CAE/g sample, 3462.93 mg Cy-3-glu/kg sample and 214.62 mg TEAC/g sample respectively. This study suggested that extraction yield of the phenolic compounds of purple basil leaf could be increased by using MAE method. Also, these findings illustrate that extraction of bioactive compounds using MAE method saves time.