Hibrid teknolojisine dayanan pozitron emisyon tomografi- bilgisayarlı tomografi cihazları ile görüntülemede standart tutulum değerinin incelenmesi ve etkinliğinin tespiti
Hybrid technology position emission tomography-computerized tomographic by investigation and evaluation of standard uptake value unlimited devices
  1. Tez No: 507442
  2. Yazar: ASLI KÖSEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NINA TUNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada iki farklı görüntüleme yöntemi olan Pozitron Emisyon Tomografi ve Bilgisayarlı Tomografi cihazlarının (PET-BT) birlikte kullanılmasıyla oluşturulan hibrid görüntüleme sisteminde yapılan uygulamalarda radyoaktif işaretleyicinin dokulardaki standart tutulum değerinin (Standardized uptake value: SUV) incelenmesi ve klinik etkinliğinin tespiti amaçlanmıştır. BİOGRAPH TRUE POİNT 16 model PET-BT cihazından elde edilen hasta görüntüleri üzerinde SUV değerlendirmesi yapılabilmesi için ilgilenilen bölge çizilerek SUV verileri değerlendirildi. SUV değerini etkileyen parametrelerin etkinliğinin tespiti için kaydedilen her bir hastanın kilo verileri kaydedilerek hastaya enjekte edilen aktivitenin önemi irdelendi. Kullanılan radyoaktif maddelerin aktivitesinin SIEMENS marka INTEGO doz kalibratör cihazında ölçülmesi sağlandı. Hastaya damar yoluyla enjekte edilen radyoaktif maddenin ciltte oluşturduğu kontaminasyon miktarı termolüminesans dozimetreler kullanılarak ölçülüp kaydı tutuldu. Kaydı tutulan vakaların tümünde enjeksiyon saati, çekime kadar olan bekleme süresi, görüntüleme süresi ölçülerek SUV değerine olan etkileri değerlendirildi. Çalışmanın sonucunda yarı nicel bir değerlendirme olan SUV'u etkileyen parametrelerin doğruluğunun ve hassasiyetinin önemi tartışıldı. Tez kapsamındaki dozimetrik çalışmalar Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'nda (AD) yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the standardized uptake values (SUV) of radioactive markers in the applications of hybrid imaging system which is formed by using two different imaging methods, PET and CT, and to determine the clinical effectiveness. SUV evaluation was performed by drawing the area of interest in order to be able to perform SUV evaluation on patient images obtained from the BIOGRAPH TRUE POINT 16 PET-CT. To determine the effectiveness of the parameters affecting the SUV value, the weight of each recorded patient was recorded and the importance of the activity injected into the patient was examined. The activity of the radioactive substances used was measured on the SIEMENS INTEGO dose calibrator. The amount of contamination of the radioactive material injected into the patient through the skin was measured and recorded using thermoluminescence dosimeters. On the whole of the cases, the injection time, the waiting time until the shooting, the imaging time were measured and the effects on the SUV value were evaluated. As a result of the study, the significance of the accuracy and accuracy of the parameters affecting the SUV, which is a semi-quantitative assessment, was discussed. The dosimetric studies within the scope of the thesis have been carried out in the Department of Nuclear Medicine (AD) of Akdeniz University Faculty of Medicine.