Akut pankreatitli olgularda eritrosit dağılım aralığı (RDW), ortalama trombosit hacmi (MPV), platelet / lenfosit oranı (PLO) ve nötrofil/lenfosit oranının (NLO) prognoz ve mortaliteyle ilişkisi
Prognosis and mortality relationship between erythrocyte distribution range (RDW), mean thrombocyte volume (MPV), platelet / lymphocyte rate (PRL) and neutrophil / lymphocyte rate (NLr) in acute pancreatic patients
- Tez No: 507451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR KAYATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Akut pankreatit gastrointestinal yatışların en sık nedenlerdindendir. Sık görülmesi, kliniğinin değişken olması, tanı ve tedavisinin gecikmesi durumunda yüksek morbidite ile mortaliteye sahip olması nedeniyle önemli gastrointestinal acillerdendir. Biz bu çalışmamızda akut pankreatit tanısı ile takip edilen olgularda ortalama trombosit hacmi (MPV), eritrosit dağılım aralığı (RDW), platelet/lenfosit oranı (PLO) ve nötrofil/lenfosit oranının (NLO) prognostik önemini ve mortaliteyle ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Amerikan Gastroenteroloji Derneği kılavuzlarına göre akut pankreatit tanısı alan 105 hasta dahil edildi. Prognoz belirlemek için yatak başı akut pankreatit şiddet indeksi (BISAP: Bedside Index of Severity In Acute Pancreatitis) ve Sistemik İnflamatuar Cevap Sendromu kriterlerinden (SIRS) yararlanıldı. 01.07.2014-01.01.2018 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları, Genel Cerrahi ve Gastroenteroloji kliniklerinde takip edilen hastaların dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Bulgular: Hastanede yatış süresi ile PLO, NLO, MPV ve RDW ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamamıştır(p>0.05). SIRS skoru 2'nin altında olan olgular ile 2 ve üzerinde olan olguların PLO, MPV ve RDW ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05). SIRS skoru 2 ve üzerinde olan olguların NLO ortalamaları, 2'nin altında olan olgulardan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksektir(p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Acute pancreatitis is the most common cause of gastrointestinal admission. Frequent manifestations are important gastrointestinal aids because of the variability of the clinic, the high morbidity and mortality in the case of delayed diagnosis and treatment. We aimed to investigate the prognostic significance of the mean platelet volume(MPV), erythrocyte distribution range(RDW), platelet / lymphocyte ratio(PLR) and neutrophil / lymphocyte ratio(NLR) and mortality in patients with acute pancreatitis diagnosed in our study. Materials and Methods: This study included 105 patients who were diagnosed with acute pancreatitis according to the guidelines of the American Gastroenterological Society. Bedside acute pancreatitis severity index(BISAP) and Systemic Inflammatory Response Syndrome criteria(SIRS) were used to determine the prognosis. The files of the patients who were followed in Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Internal Diseases, General Surgery and Gastroenterology clinics between 01.07.201401.01.2018 were examined retrospectively. Results: There was no statistically significant relationship between hospitalization time and PLR, NLR, MPV and RDW measurements(p> 0.05). There was no statistically significant difference between PLR, MPV and RDW averages of SIRS score 0.05). The NLR averages of SIRS score 2 and above were statistically significantly higher than those of less than 2(p 0.05).