Yoğun bakım hemşirelerine verilen enteral beslenme eğitiminin bilgi düzeylerine etkisi
The effect of enteral nutrition education given to intensive care nurses on the level of knowledge
- Tez No: 507464
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Araştırma, yoğun bakım hemşirelerine verilen enteral beslenme eğitiminin bilgi düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla ön test - son test düzeninde deneysel olarak yapılmıştır. Araştırma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi erişkin yoğun bakım ünitelerinde çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 100 hemşire ile yapılmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından ilgili literatüre dayalı olarak oluşturulan, hemşirelerin tanıtıcı özelliklerini ve enteral beslenme bilgi sorularını içeren anket formuyla toplanmıştır. Hemşirelerin bilgi düzeyleri değerlendirmesi, hazırlanan anket formuna verilen her doğru soruya 4 puan olmak üzere toplam 100 puan üzerinden yapılmıştır. Ön test eğitimler öncesi uygulanmıştır. Enteral beslenme ve hemşirelik bakımı ile ilgili eğitimler 40-45 dakikalık oturumlar şeklinde verilmiştir. Eğitimlerden 30 gün sonra son test uygulanmıştır. Ön test ve son test karşılaştırmalarında McNemar testi ve bağımlı iki örneklem t testi kullanılmıştır. Gruplar arası farkın belirlenmesinde bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted experimentally in pre-test and post-test to determine the effect of enteral nutrition education on intensive care nurses' knowledge levels. The Research was conducted with 100 nurses working in adult intensive care units of Kayseri Education and Research Hospital of Health Sciences University and accepting to participate in the research. The data were collected by the researcher based on the relevant literature, with a questionnaire containing nurse's descriptive characteristics and enteral nutrition information questions. Nurses' knowledge levels were evaluated on a total of 100 points including 4 points for each correct question given in the prepared questionnaire. Pre-test was applied before the trainings. Trainings on enteral nutrition and nursing care are given in 40-45 minute sessions. Post-test was conducted 30 days after the trainings. McNemar test and paired sample t-tests were used in the pre-test and post-test comparisons. Independent sample t-test and one way analysis of variance were applied when the difference between the groups was determined.