Tuz Gölü'nün zooplankton yapısı ve bazı su kalite özelliklerinin belirlenmesi
The zooplankton structure of the Tuz Lake and determination of some water quality parameters
  1. Tez No: 507465
  2. Yazar: GÖKTUĞ YOKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE KIRKAĞAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tuz Gölü'nün zooplankton yapısının ve bazı su kalite özelliklerinin belirlenmesinin amaçlandığı tez çalışması, Ekim 2014-Eylül 2015 tarihleri arasında yürütülmüştür. Zooplankton ve su örnekleri sonbahar ve kış döneminde mevsimlik, ilkbahar ve yaz döneminde aylık olarak toplam 3 istasyondan alınmıştır. Bu bağlamda sadece 3. istasyonda zooplanktondan Artemia Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında saptanmış, toplam bollukları 3,2±0,2 - 42±5 adetx10³/m³ arasında değişmiştir. Planktonik kistlerinin yoğunluğu ise 960±110 - 271200±97000 adetx10³/m³ olarak belirlenmiştir. En yüksek kist yoğunluğu popülasyonun kaybolmak üzere olduğu ve erginlerin baskın olduğu Temmuz ayında gözlemlenmiştir. En yüksek kist çapı değeri Mayıs ayında hidrasyona maruz kalan kistlerde ölçülmüştür. Araştırmada, Tuz Gölü'nde su sıcaklığı 6,40±0,10 °C - 29,4±1,00 °C, çözünmüş oksijen 1,26±0,08 mg/L - 6,27±0,24 mg/L, tuzluluk 226±5,77 g/L - 366±20,13 g/L, elektriksel iletkenlik 116±10,06 mS/cm - 215±10,78 mS/cm, pH 7,37±0,00 - 8,12±0,01, su derinliği 8±1,00 cm - 35±1,5 cm, ışık geçirgenliği değeri 7.66±0,60 cm - 35±1,50 cm, alkalinite 102±4,00 mg/L - 272±12,00 mg/L, toplam sertlik 1044±18 °FS-3517±32 °FS, nitrit azotu 0,0010±0,00 mg/L - 0,140±0,00 mg/L, nitrat azotu 0,016±0,00 mg/L - 0,090±0,00 mg/L, klorofil a 0,18±0,02 mg/L - 2,70±0,00 mg/L arasında değişmiştir. Tuz Gölü'nde 1994-2017 yılları arasında yapılan çalışmalarda Artemia popülasyonlarındaki dalgalanmaların iklimsel farklılıklardan kaynaklandığı düşünülmektedir. Bununla birlikte göldeki insan etkileri kontrol altına alınmalı ve göl fiziksel, kimyasal ve biyolojik olarak uzun dönemli izlenmelidir.
Özet (Çeviri)
The thesis study was aimed to determine the structure of zooplancton and some water quality features of Tuz Lake and was carried out between October 2014 and September 2015. The samples of zooplancton and water were taken seasonally in autumn and winter, monthly in spring and summer from 3 stations. In Tuz Lake only Artemia from zooplankton was found, in 3 th station in May, June and July. Total abundance has been identified 3.2±0.2 – 42±5 number x103/m3. The density of Artemia's planktonic cysts has been identified 960±110 – 271200±97000 number x103/m3. The highest cysts was observed in July when the population was about to disappear and matures were dominant. The highest cysts diameter value was measured in May on hydrated cysts. In the research at Tuz Lake, water temperature was 6.40±0.10 oC - 29.4±1.00 oC, dissolved oxygen was 1.26±0.08 mg/L, salinity was 226±5.77 g/L - 366±20.13 g/L, electrical conductivity was 116±10.06 mS/cm - 215±10.78 mS/cm, pH was 7.37±0.00 - 8.12±0.01, water depth was 8±1.00 cm - 35±1.5 cm, transparency was 7.66±0.60 cm - 35±1.50 cm, alkalinity was 102±4.00 mg/L - 272±12.00 mg/L, total hardness value was 1044±18 °FS - 3517±32 °FS, nitrite nitrogen was 0.0010±000 mg/L - 0.140±0.00 mg/L, nitrate nitrogen was 0.016±0.00 mg/L - 0.90±0.00 mg/L, chlorophyll a values was 0.18±0.02 mg/L - 2.70±0.00 mg/L. In the researches at Tuz Lake between the 1994-2017 years, the fluctuations in Artemia population was observed due to climatic differences. From this point of view, human effects should be take under control observed in Tuz Lake and the Lake should be monitored physically, chemically and biologically in long term.