Elastik zemin üzerindeki açık kesitli ve ince duvarlı kirişlerin burulma titreşimleri ve stabilite analizleri için bazı analitik tahmin yöntemleri
Some analytical approximate methods for torsional vibrations and stability of thin-walled beams on elastic foundation
- Tez No: 507517
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFA BOZKURT COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, eksenel basınç yüküne tabi tutulan elastik zemin üzerindeki çift simetri eksenli ince duvarlı açık kesitli kirişlerin serbest burulma titreşimleri ve stabilitesi bazı analitik tahmin yöntemleri kullanılarak araştırılmıştır. Analitik tahmin yöntemleri son dönemde adi/kısmi doğrusal/doğrusal olmayan deterministik/stokastik diferansiyel denklemlerin çözümünde başarıyla kullanılmıştır. Titreşim ve stabilite problemleri karakteristik değer problemleridir ve problemi tanımlayan denklem doğrusal bir denklem dahi olsa çözümden karakteristik değerler türetmek kolay değildir. Analitik tahmin yöntemleri problemin sınır koşullarına uygun bir başlangıç tahmin fonksiyonuyla başlayarak problemin tanım aralığında analitik ve sürekli bir fonksiyonu çözüm olarak elde etmemizi sağlar. Bu çalışmada analitik tahminler Homotopi Pertürbasyon Metodu (HPM), Adomian Ayrıştırma Metodu (AAM) ve Varyasyonel İterasyon Metodu (VIM) ile elde edilmiştir. Yöntemlerle elde edilen sonuçların literatürden kıyaslama için seçilmiş problemlerle uyum içerisinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, free torsional vibration and stability of doubly symmetric thin-walled beams of open sections resting on elastic foundations subjected to axial compressive load are investigated using some analytical approximate methods. Analytical approximate methods have recently been used successfully for solving ordinary/partial linear/nonlinear deterministic/stochastic differential equations. Vibration and stability problems are eigenvalue problems and it is not easy to extract eigenvalues even from the analytical solution of a linear differential equation. Analytical approximate methods start with an initial approximation function suitable for boundary conditions and provide a continuous and analytical expression within the problem domain as the solution of the problem. Analytical approximations in this study are obtained by using Homotopy Perturbation Method (HPM), Adomian Decomposition Method (ADM) and Variational Iteration Method (VIM). A good agreement is observed between the results obtained from proposed methods and the results from problems available in the literature.