Küreselleşme sürecine Türkiye üzerinden bakış
Perspective over from Turkey to the globalization process
  1. Tez No: 507538
  2. Yazar: NESRİN DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVAHAP AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Her geçen gün hayata etkileri daha çok görülen küreselleşme olgusu durmak bilmeden sürmektedir. Devletler tarafından katı bir şekilde benimsenen ülkesel sınırları darmadağın eden küreselleşme, yerkürenin her parçasını iletişim ve ulaşım yönünden anında birbirine bağlamaktadır. İletişimde ve ulaşımda yaşanan devrimler sonrasında finans piyasalarının derinliği artmakta ve kurulan çok-uluslu, çok-ülkeli şirketler aracılığıyla her ülke ve halk birbirine eklemlenmektedir. Küreselleşme olgusu ve bunun Türkiye'ye etkilerinin incelendiği bu çalışmada; küreselleşme kavramına getirilen farklı tanımlar, kavramın tarihsel süreç içerisinde gelişimi, küreselleşmeyi meydana getiren unsurların neler olduğu ve küreselleşmeye karşı yaklaşımlar ile küreselleşmenin boyutları çok yönlü olarak incelenmeye çalışılmıştır. Küreselleşme olgusunun Türkiye'ye etkilerinin de çeşitli konu başlıkları üzerinden incelendiği bu çalışmada küreselleşmenin yalnızca negatif etkileri değil, pozitif etkileri de ele alınmıştır. Bu çalışmanın neticesindeyse küreselleşme olgusunun; hangi alanda olursa olsun, ekonomiden sanata, bilimden iletişime kadar herhangi bir çalışmada, yapımda, üretimde, dünyaya açılarak ulusallığın, yerelliğin reddedilmeksizin dışına çıkılması ve küreselleşmeyle bağdaştırılması olduğu sonucuna varılmıştır. Bu bağlamda küreselleşme kavramına ilişkin farklı bakış açıları ve küreselleşme sürecinin tarihsel değerlendirmelerine dair farklılıklar günümüzde de halen devam etmektedir. Gerek stratejik önemi gerekse bölgesinde denge unsuru olması ve derin tarihsel birikime sahip olması sebebiyle Türkiye, küreselleşmeden çok yönlü bir şekilde etkilenmiştir. Bu çalışmanın neticesinde küreselleşmenin Türkiye'de; siyasal, iktisadi, sosyal ve kültürel hayatın hepsi üzerinde tesirleri olduğu sonucuna varılmıştır. Zaten Türkiye gibi stratejik konumda yer alan bir ülkenin küreselleşmeden kaçınabilmesi mümkün de olamazdı.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of globalization that has been seen more and more affects to the life is going on without knowing it. Globalization, which has routed the strictly adopted national boundaries by states, has instantly linked each part of the space with communication and transportation. After the revolutions in communication and transportation, the depth of financial markets is increasing and every country and people are articulated through the multinational corporations. In this study which examines the phenomenon of globalization and its effects on Turkey, different definitions brought to the concept of globalization, the development of the concept within the historical process, what are the elements that create globalization, and the approaches against globalization and the dimensions of globalization were tried to be examined in a multi-faceted way. In this study, which examines the effects of globalization on Turkey through various topics, not only negative effects of globalization, but also positive effects were discussed. As a result of this study, it was concluded that the phenomenon of globalization, from economy to art, from science to science, in any study, has been opened up to the world in production and that nationalism, neutrality, unquestionably out of it and associated with globalization. in this context, differences between different perspectives on the concept of globalization and the historical evaluations of the process of globalization are still continuing today. Due to its strategic importance and its balance factor in the region and its deep historical background, Turkey has been affected by globalization in a multi-faceted way. As a result of this study, it has been concluded that globalization has an impact on the entire political, economic, social and cultural life in Turkey. It would not have been possible for a country in a strategic position like Turkey to avoid globalization.