Evaluation of plastic hinge length estimations and strain limits of reinforced concrete shear walls
Betonarme perde duvarlar için plastik mafsal boyu yaklaşımlarının ve birim şekil değiştirme limitlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 507539
  2. Yazar: SELİM AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ALDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Betonarme perdelerde yatay yerdeğiştirme temel olarak, eğilme ve kesme olmak üzere iki bileşenden oluşmaktadır. Eğilme bileşeni, narin perdelerde genel olarak oransal anlamda daha büyük bir paya sahipken, kesme bileşeni ise daha küçük bir paya sahiptir. Bu sebeple kesme bileşeninin narin perdelerde çoğu zaman ihmal edilmesi gibi bir eğilim vardır. Kesme bileşenin tepe deplasmanına katkısının hesaplanması için literatürde mevcut birkaç yaklaşım bulunmaktadır. Eğilme sebebiyle oluşan yatay deplasman da kendi içinde elastik ve inelastik kısım olarak ikiye ayrılır. Elastik kısım, elastik teoriye göre, akma eğriliği ve perde boyu ile hesaplanırken, plastik olan kısımda ise yığılı plastik mafsal metodunda yapılan kabuller devreye girer. Plastik eğrilik plastik mafsal boyu ile çarpılıp plastik dönmeler elde edilir. Bu dönmeler ise perde gibi konsol çalışan elemanlarda konsol boyu ile çarpılıp yatay yerdeğiştirmelerin elastik ötesi bölümü elde edilmiş olur. Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere perdenin yatay ötelenme kapasitesini asıl olarak üç faktör belirlemektedir. Bunlar, birim şekil değiştirme, tarafsız eksen derinliği ve plastik mafsal uzunluğudur. Bilindiği üzere birim şekil değiştirmenin tarafsız eksen derinliğine oranı kesit eğriliğinin ifadesidir. Tarafsız eksen derinliğinin tespiti, düzlem kesit şekil değiştirmeden sonra da düzlem kalır faraziyesiyle, kesit analizinden yararlanılarak nispeten daha kolay şekilde yapılabilir. Şunu unutmamak gerekir ki, bu kabul olmadan tarafsız eksen tanımı ve kavramı bambaşka bir hal alabilmektedir. Bu çalışmada düzlem kesit düzlem kalır hipotezi baz alınarak kesit analizi yapılmıştır. Plastik mafsal modelinde plastik mafsal uzunluğu, plastisitenin yayıldığı bölgeyi bu bölgenin eşdeğeri olarak temsil eder. Elastik ötesi davranışın perde boyunca yayıldığı bu bölge 3 fiziksel olgunun bileşini olarak ortaya çıkar. Bunlardan birincisi,“moment gradient”olarak ifade edilen moment diagramındaki eğimin plastik mafsal uzunluğuna etkisi. İkincisi ise,“tension-shift”etkisi. Bu etki, eğilme-kesme etkileşimi sonucu ortaya çıkan eğilme-kesme çatlakları sebebiyle en büyük momentin, mesnet bölgesinden, ortaya (kirişte) ya da perde durumunda yukarıya doğru ötelenmesi sebebiyle plastikleşen bölgenin büyümesi olarak tanımlanabilir. Üçüncü ve son olarak ise“strain-penetration”etkisi, akma durumu için donatı sıyrılması dönmesini ifade eden bu etki de plastik mafsal boyuna dahil edilerek plastik mafsal boyu belirlenmektedir. Bu paremetrelerin dışında, eksenel yük etkisi, donatıda pekleşme etkisi, kesme kuvvetinin etkisi gibi birçok faktör araştırmacılar ve araştırma grupları tarafından çalışılsa da plastik mafsal boyu yaklaşımlarında bu etkilerin hesaba dahil edilip edilmemesi hala netlik kazanmamıştır. Plastik mafsal modelinde kullanılacak birim şekil değiştirme limitlerin tayini ise bir diğer önemli husustur. Literatürde, gerek basınç tarafı, gerekse çekme tarafı için önerilen birim şekil değiştirme limitleri olsa da, bu limitlerin betonarme perde duvarlar için plastik mafsal modelinde güvenli bir şekilde kullanılıp kullanılamayacağı sorusu hala cevap beklemektedir. Plastik mafsal modelinde, sargılı beton için tanımlanmış birim şekil değiştirme limiti, salt eksenel yük etkileri altında sargı donatısının kopma anına kadar tüketilen enerjinin denkliğinden türetilmiş olup premature donatı burkulması durumlarında makul sonuçlar vermediği bilinmektedir. Çevrimsel yükler altında, hem eksenel hem de moment etkisi altında olan ve her ne kadar önlenmeye çalışılsa da boyuna donatılarda burkulmanın gözlemlendiği perde duvarlarda, bu limitler kullanılarak konservatif olmayan perde yatay kapasitesi tahminleri elde edilmiştir. Birim şekil değiştirme limitinin güvenilirliğinin yanısıra eğilme göçmesinin hangi tarafta olacağının kestirilmesi de plastik mafsal modelinin doğruluğu açısından büyük önem taşımaktadır. Şöyle ki, çevrimsel yük etkisi sebebiyle basınç tarafında daha önce burkulan donatının çekme tarafında kopması sebebiyle göçme öncesi durumunu tecrübe etmiş bir betonarme perde deney numunesi için, basınç tarafı birim şekil değiştirme limitleri doğru sonuçlar vermeyecektir. Ya da basınç tarafında beton ezilmesi durumunu yaşamış bir perdenin kapasitesi, çekme tarafı limitleri ile doğru ve anlamlı bir şekilde belirlenemeyecektir. Tezin organizasyonu anlamında; 1. Bölüm'de çalışmanın önemi, kapsamı ve amacı ifade edilmeye çalışılmıştır. 2. Bölüm'de konu ile ilgili terminolojinin literatür karşılıkları incelenmiştir. Akma eğriliği, plastik eğrilik, birim şekil değiştirme limitleri gibi tanımların yanısıra farklı araştırmacılar tarafından önerilen 11 farklı plastik mafsal boy yaklaşımı ve plastik mafsal metodunun detayları verilmiştir. 3. Bölüm'de bu çalışma kapsamında incelenen perde deneylerinin bir kısmı detaylı bir şekilde incelenmiştir. Kesit boyutları, donatı düzeni, test günü malzeme sonuçları, test düzeneği gibi deney öncesi datalarla beraber, deney sonuçlarına ait histerez döngü grafikleri, hasar ilerleme raporları ve nihai hasar durumuna ait bilgiler ilave şekiller ve çizelgelerle beraber sunulmuştur. 4. Bölüm'de eğilme davranışının hakim olduğu 49 perde deneyi baz alınarak, plastik mafsal modeli kullanılarak birim şekildeğiştirme limitlerinin ve bu limitler ile beraber kullanılan plastik mafsal boyu yaklaşımlarının deney sonuçlarına karşı geçerliliği sınanmıştır. Bu bağlamda perde duvaların modellenmesi ve değerlendirlmesi için gerekli dataların (malzeme, kesit, geometri, yükleme ve şekil değiştirme özellikleri) toplanması suretiyle perde veri tabanı oluşturulmuştur.“OpenSees”platformu kullanılarak perde numunelerinin kesit analizleri yapılmış moment-eğrilik ilişkileri elde edilmiştir. Literatürde geçerliliği olan birim şekil değiştirme limitleri ve plastik mafsal uzunluklarının farklı kombinasyonları kullanılarak elde edilen yatay yerdeğiştime değerleri deney sonuçları ile karşılaştırılmıştır. 5. Bölüm'de ise aşağıda özetlenen sonuçlar verilmiştir; Kırılma tipini kesit analizinden tahmin etmek üzere bir yaklaşım geliştirmiştir. Bu sayede kırılma moduna göre uygun birim şekildeğiştirme ve plastik mafsal uzunluğu seçilip daha yakınsak yatay deplasman kapasitesi tahmini yapılması hedeflenmektedir. Birim şekildeğiştirme limitlerinin güvenirliği sınanmıştır. Sargılı beton için için verilen birim şekil değiştirme limitlerinin perdelerde, genel anlamda donatı için verilen birim şekil değiştirme limitleri kadar güvenilir olmadığı görülmüştür.Plastik mafsal boy yaklaşımlarının geçerliliği değerlendirilmiştir.. Klasik yaklaşım olan plastik mafsal boyunu perde boyunun yarısı olarak kabul etmenin plastik mafsal analiz metodunun güvenirliğini tehlikeye attığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lateral displacement of a reinforced concrete shear wall is basically comprised of two primary parts which are shear and flexure. Flexural part constitutes the larger portion of total displacements that includes contributions from both elastic and plastic branch of the response whereas shear part is mostly overlooked for slender walls for which the shear-flexure interaction is not expected to have a profound influence in overall behaviour. To assess the global scale deformation capacity of a reinforced concrete shear wall, there are several simulation/modelling techniques proposed in the literature. Plastic hinge analysis (PHA), is one of the simplest and widely utilized numerical methods to predict displacement capacity or to determine local damage state for a specific drift demand imposed by ground motions. The efficiency of the assessment via plastic hinge analysis method immensely depends on adopting the appropriate estimations of the plastic hinge length and the strain limits. Typical building codes and several researchers recommend taking the plastic hinge length at the wall base as the half of the wall length. However, for most of the cases, this simplicity may yield unreliable results since the plastic hinge length is not only impacted by wall length but also influenced by several more parameters which will be discussed further. Another concern is given to proposed strain limits of which applicability to shear walls is a huge question mark on the ground that most of them are calibrated for pure axial compression or tension effects. To address these issues, a dataset of 49 shear wall test is assembled and studied for the validation of plastic hinge analysis method. Subsequent to plastic hinge analysis method, a moment-curvature analysis was performed for all specimens. The major outcomes of the study are as follows; Adopting the right failure criterion based on anticipated failure mode as means of predicting the displacement capacity is of crucial. A new expression is proposed to predict the failure mode of shear wall which utilizes section analysis results. The performance evaluation procedure based on compression side strain limits for shear walls is related to large uncertainties and compressive strain limits are not as dependable as those for reinforcing bars. The use of the equivalent plastic hinge length to half the wall length may jeopardize the reliability of the PHA method. The estimation of Eurocode 8, in general, well agrees with the experimental results.