Sarımsak esansiyel yağının korunga otunun in vitro gaz üretimi, metabolik enerji ve in vitro organik madde sindirim derecesine etkisi
Effect of garlic essential oil on in vitro gas production; metabolisable energy and in vitro organic matter digestibility
  1. Tez No: 507541
  2. Yazar: ESHABİL KİRİŞCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KAMALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmanın amacı, sarımsak esansiyel yağının korunga otunun gaz üretimine, metan üretimine, organik madde sindirim derecesine ve uçucu yağ asidine etkisini belirlemek için yapılmıştır. Sarımsak esansiyel yağının korunga otunun gaz üretimine, metan üretimine, organik madde sindirim derecesine ve uçucu yağ asidi kompozisyonunu üzerinde önemli bir etkisi vardır. pH hariç ölçülen diğer bütn parametreler sarımsak esansiyel yağının dozuna bağlı olarak azalmıştır. Çalışma sonucu sarımsak yağı sarımsak esansiyel yağının önemli miktarda anti-mikrobiyal etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bu yüzden geniş çaplı uygalamaya sokulmadan önce sarımsak esansiyel yağının ruminant hayvanların yem tüketimine, performansına etkisi belirlenmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim the current experiment was to determine the effect of garlic essential oil on the gas production, methane production, organic matter digestibility, metabolisable energy and volatile fatty acids of sainfoin hay. Garlic essential oil had a significant effect on the gas production, methane production, organic matter digestibility, metabolisable energy and volatile fatty acids. Excep for pH, all parameters measured decreased in a dose dependent manner. The results of the current experiment clearly showed that has a significant anti-microbial effect. Therefore before large implication, furher investiagation are ruquired to test the effect of garlic essential oil on the ruminants animal performance and feed intake.