Bergama Kozak yaylasında fıstık çamı yetiştiriciliği yapan tarım işletmelerinin ekonomik analizi
  1. Tez No: 50758
  2. Yazar: ŞEHNAZ DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NECDET ANGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
78 ÖZET Bu çalışma; Bergama Kozak Yaylası'nda çamfıstığı işletmelerindeki üreticilerle anket yapılarak elde edilen verilere dayanmaktadır. Basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 4 köyden yine tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 74 çiftçiyle yapılan anketlerle işletmelerin ekonomik faaliyet sonuçlarına itîşkin veriler elde edilmiştir. İşletmelerin ekonomik faaliyetlerinin analizi yapılmıştır. Çalışma esas itibariyle 3 bölüm halinde incelenmiştir. Giriş, Araştırma Sonuçları ve Sonuçtur. Çalışmanın giriş bölümünde; konun önemi, araştırmanın amacı ve kapsamı, materyal ve Yöntem, literatür bildirişleri yer almaktadır. Bergama, Kozak Yöresi ve fıstıkçamı hakkında genel bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümü ise araştırma yöresinden elde edilen verilerle işletmelerin faaliyet sonuçları incelenmiştir. Daha sonra karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri üzerinde durulmuştur. Yapılan analizler sonucu elde edilen sonuçlar şöyle özetlenebilir: İncelenen işletmelerde aile işgücü potansiyelinin % 3.33'ü işletmede kullanılmakta, % 3.57'i ise tarım dışı işletmelerde kullanılmaktadır. Dekara düşen aktif miktarı, işletmeler büyüdükçe azalmakta, genel işletmeler ortalaması olarak bu değer 27982900TL'dir. Arazi varlığı toplak aktifin % 89.96'sını işletme varlığı ise % 10.04'ünü oluşturmaktadır. İşletmeler büyüdükçe işletme varlığı azalmaktadır. Fakat toprak varlığı işletmeler büyüdükçe artmaktadır. - Yörenin ve ürünün özelliği gereği toprağın uzun dönem verimini arttırıcı toprak ıslahı yok denecek kadar az düzeydedir (% 0.94). - Tarımsal faaliyetlerde kullanılan kredi düzeyi de % 0.22'lik bir oranla düşük düzeydedir. İşletmelerin borçlanma oranı çok düşük düzeydedir. - Özsermayenin pasife oranı % 99.76'dır. - İşletme arazileri büyüdükçe makina varlığı azalmaktadır. Fıstıkçamı alanları büyüdükçe işletmelerin daha başka faaliyetlerde bulunma oranının azaldığı görülmektedir.79 - Brüt hasılada, bitkisel üretimin büyük çoğunluğunun fıstıktan elde edildiği de saptanmıştır. İşletme başına genel ortalama olarak net çiftlik geliri 20463 lOOTL'dir. - Ağaç başına çamfıstığı maliyeti 9928.82TL'dir (1993 Yılı). - Yapılan tek yanlı varyans analizinden elde edilen sonuçlara göre köyler arasında verim dışında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Verimlilikteki afarklılığın ana nedeni rakım ve bakım şartlarındaki değişmedir.Diğer faftörler için yöre homojen bir görünüm arzetmektedir. (Çamfıstığı Arazisi, İşletme Arazisi, Brüt Hasıla, Parsel Sayısı).
Özet (Çeviri)
80 SUMMARY The study is based on the data collected by survey among a group of farmers in Kozak High Plateau's villages in Bergama. The data were obtained from economic activity results for the production year 1992/1993 and among four and 74 farmers selected by means of random sampling technique. The study has aimed at the analyzing economic activities on the farms. The study consist of three main chapters: Instroduction, research results and conclusions. The introducing chapter of the study includes the importance of the subject, the purpose and dimension of the study, material and method and literature summaries. Furthermone; general information of Kozak High Plateau's villages and the crop pattern has been summarized. In the second chapter of the study; the results of the economic activities of the farms based on the orginal data collected from the are has beena studied. After that the problems and conclusion were cited. In the result of these analyses; the results obtained may be summed up as follows: - The family labor potential of the farms has been utilized in the farm with rate of 3.33 % and with rate of 3.57 % employed out of the farm. - The total assests per decar has been decreased, when the farm size has increased. The general average of the total assets for decaris 27982900 TL. - The fix capital is 89.60 % of the total assests and working capital is 10.04 of the total assests. But when the farm size has increased, land capital has been decreased. - Because of the crops (pine nuts) characteristic land amelioration current capital is extremelly low. - The credit level using for the farm activities is low too.81 The ratio of the credit level is 22 %. The average of the operating expenses is low. The ratio of equity capital to total capital is 99.76 %. When the farm size has increased, machine capital has been decreased. And also, the ratio of the farmers activity using another activity has decreased too. In gross income, the most part of the vegetable production has ontained from pine nuts. The average of the net farm income is 20463100 TL. The cost of the pine nuts per tree is 9928,82 TL in 1993. According to oneway analysis of variance, except the yields, there aren't meaningful changes between pine nuts land, farm land, gross income and the number of parcel among the four villages.