Plastik sintilatörler ile radyasyon ölçümü ve geant ile benzetim çalışmaları
Radiation measurement with plastic scintillators and simulation studies with geant
- Tez No: 507602
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ÖZKORUCUKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Radyasyon madde ile etkileşime girdiğinde (yüklü parçacıklar direkt olarak, nötr parçacıklar ürettiği ikincil parçacıklar), enerjisinin bir kısmını, malzemenin moleküllerinin iyonlaşması veya uyarımında kaybeder. Birçok radyasyon deteksiyon veya ölçüm enstrümanının temeli bu iyonlaşma veya uyarılma miktarının ölçülmesine dayanır. Bu radyasyon tespit cihazlarını dozimetreler, iz detektörleri ve sayaçlar olmak üzere üç temel gruba ayırabiliriz. Özellikle sintilasyon sayaçları, spektrometre, parçacık ayırıcı, zamanlama cihazı ve parçacık seçici olarak çok yönlü ve sıklıkla kullanılan detektörlerdir. Bu tez çalışmasında, CMS-HCAL detektöründe ileriye bölge duş sayaçları (FSC) olarak kullanılan plastik sintilatörlerin, ölçüm ve simülasyon çalışmaları yapılmıştır. Bu sayıcılar foto çoğaltıcı tüpleri (PMT) tarafından okunmaktadır ve farklı geometrilere sahiptir. Bu nedenle, plastik sintilatörlerdeki geometrik kesimlerin etkisini kozmik müonları kullanarak araştırdık ve ölçüm sonuçlarını GEANT simülasyonu ile karşılaştırdık.
Özet (Çeviri)
When radiaton interacts with matter (a charged particles directly, a neutral particle through secondary particles it produces), it dissipates some of its energy in the ionization or excitation of molecules of the material. Measurement of amount of the ionization or the excitaiton is the basis of most the major radiaton detection and measurement instruments. We can clasify these radiation detection instruments into three basic groups; dosimeters, tracking instruments and counters. Especially the scintillator counters are the most versatile and used detectors as spectrometer, particle discriminator, timing device and particle selector. For this reason, we studied the plastic scintillator counters as a particle detector. In this thesis, both measurement and simulation studies carried out for plastic scintillators used for particle detection in CMS-HCAL detector called as forward shower countes (FSC). There are three FSC counters installed with different geometries in the beam line in CMS-HCAL detector. These counters are read out by photomultiplier tubes (PMT) and have different geometries. Therefore we had studies the effect of geometrical cuts on the plastic scintillators using cosmic muons as a source and compared the measurement results with GEANT simulations.