Ayçiçeği ekiminin mekanik üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 50763
  2. Yazar: YAVUZ BELEVİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜJDAT TOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
46 9.ÖZET Bu çalışmada ayçiçeğinde mekanik esasların saptanması amacıyla l sıcaklık 1 nem, 2 granül iriliği ve 2 volüm ağırlığında normal, çimlenmiş ve şişmiş tohumlarla çimlendirme ve çıkış denemeleri yapılmıştır. Buradaki değerler 1.0 ve t. 3 gr/cm3 volüm ağırlığı, 0-2.5 ve 2.5-5 mm granül iriliği, % 24.73 tarla kapasitesindeki nem, 12.1°C sıcaklık şeklinde seçilmiştir.Çimlendirme işlemi 60x60x12 cm boyutlarındaki şeffaf çimlendirme kaplarında yapılmışnr.Bu kaplara iki granülasyonda iki volüm ağırlığında toprak elenerek ve nemlendirilmiş olarak yerleşürüıtüştir.Çimlendirilmiş, şişirilmiş ve normal tohumlar 5 adet öne ve 5 adet arkaya olmak üzere ekim derinliği seviyesinde çimlendirme kaplarına yerleştirilmiştir. Tohumlanıl üzeri ise gevşek ve 1.0 g/cm3 volüm ağırlığındaki toprakla örtüîmüştür.Kaplar düşeyle 20 derece eğimle çimlendirme havuzuna yerleştirilmiş ve üstü branda bezi ile örtülmüştür. Yapılan denemenin sonuçlan şu şekilde özetlenebilir: Toprak volüm ağırlığının 1.0 g/cm3 olması tohumun çıkışma 1.3 g/cm3 'lük volüm ağırlığına nazaran daha olumlu etki etmektedir. Tohumdaki hipokotil ve kök uzaması 1.0 g/cm3 'lük toprakta hızlı olmaktadır. Toprak granülasyonunun 0-2.5 mm'den 2.5-5 mm'ye doğru artması tohumdaki kök ve hipokotil çıkışım azaltmaktadır. Tohumun çimlenmesinde toprak sıcaklığı en önemli kriterdir. Denemede toprak sıcaklığı 12.1 °C olarak alınmıştır. Tohumun ekimden sonra çıkışı esnasında tüm çevre faktörleri; toprak sıcaklığı, toprak nemi, toprak volüm ağırlığı, toprak granülasyonu birlikte düşünülmeîidir.Bu denemede toprak nemi de tek bir değer, % 24.73 olarak ahnmışür.Bu aynı zamanda toprağımızın tarla kapasitesi değeridir. Tüm bu çevre faktörlerim de düşünürsek, her iki volüm ağırlığı ve granülasyondaki toprakta, çimlenmiş ve şişmiş tohumlarda hızlı bir hipokotil uzaması gözlenmiştir. İnce granüllü olan 0-2.5 mm granül iriliğindeki volüm ağırlığı 1.0 g/cm3 olan sıkışık toprakta kök uzaması daha çabuk olmuştur. 1.3 g/cm3 volüm ağırlığındaki sıkışık toprakta çimlenmiş tohum şişmiş tohuma oranla daha iyi bir kök ve hipokotil uzaması meydana getirmiştir.En kötü kök uzaması ince granüllü, volüm ağırlığı 1.3 g/cm3 olan sıkışık topraktaki normal tohumda meydana gelebilir. Yaptiğımız. denemede şartlannda böyle bir toprak ortamında kökte çıkış gözlenmemiştir. Sıkışık ve ince granüllü toprakta çimlenmiş tohumlar da çimlenmenin başlangıcında uzama göstennemiş, ancak daha sonra ani ve hızlı bir uzama görülmüştür. Burada sıkışık toprakta çimlenmiş tohumlar kullamlarak iyi verim almak mümkündür.Aynca ekim yapan makinalarla sıkışık topraklarda çimlenmiş tohumun kullanılması gündeme gelebilir. Kaba ve ince granüllü topraklarda volüm ağırlığı 1.0 g/cm3 değerindeyken, çimlenmiş, şişmiş, noraıal tohumlarda kök ve hipokotil47 büyümesinde bariz bir fark olmamaktadır. Ancak normal tohumun ekildiği sıkışık, ince granüllü toprakta hipokotil gelişmesi yavaş olmuştur.Bu yüzden ince granüllü topraklarda makinaların normal tohumu ekmek yerine çimlenmiş ve şişmiş tohumu ekecek şekilde dizayn edilmesi çabuk çıkışı sağlayacaktır. En iyi kök gelişmesi 1.0 g/cm3 volüm ağırlığında, 0-2.5 mm grantil iriliğindeki normal tohumda, aynı volüm ağırlığındaki 0-2.5 mm granül iriliğindeki şişmiş tohumda ve 1.3 g/cm3 volüm ağırlığında, kaba granülasyonlu topraktaki şişmiş tohumda meydana gelmiştir. Ekim için çimiemniş tohumlanıl ince granüllü toprakta kullamlmasıyia lıipokotil uzaması daha luzlı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
vm ABSTRAKT Bu araştırmada ayçiçeği ekiminde mekanik esaslar ortaya konuldu. Bunun için Iaboratuvar koşullarında çinüendimıe denemeleri yapıldı. Denemeler farklı toprak granülasyonu ve voltun ağırlıklarında yürütüldü.Aynca denemelerde normal tohumla beraber çimlenmiş ve şişmiş tohumlar da kullanıldı. Bu tohumlar pleksiglas kaplara ekildi ve çimlenmeleri izlendi.Ölçümlerde asetat kağıtları kullanıldı ve ayçiçeği tohumlarının, kök ve sürgünlerinin uzamaları ölçüldü.Bunun sonucunda farklı toprak granülasyonu ve volüm ağırlığına bağlı olarak ayçiçeğinin kök ve lüpokotil uzunluğunun sabit sıcaklıkta çimlenmiş, şişmiş ve normal olarak davranışları incelendi. ABSTRACT İn this research, the mechanical principles of sunflower planting were drawn.For this purpose, the germination experiments were built at laboratory condition. Experiments were carried out at different soil granulations and bulk densities.Throughout, the, experiments germinated and swelled seeds, as well as normal seeds were used. The seeds were sowed into plexiglas pots and were observed for their germi nation. At measurements, transparent papers were used and, root, shooting elongation of sunflower seeds were measured. As a result, due to the variations in granulation and bulk density of soil, the root and hypocotil lenghts of germinated, inflated and normal sunflower seeds were investigated at a constant temperature.