Alerjik rinitli çocuklarda rinit kontrol düzeyinin değerlendirilmesi
Assessment of rhinitis control level in children with allergic rhinitis
  1. Tez No: 507643
  2. Yazar: FATİH ÇAYLIKOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFER MEHTAP YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Rinitin etkili yönetimi için doğru teşhis ve devam eden rinit kontrolü takibi gerekir. Alerjik rinit tanısı hastanın öyküsü, fizik muayenesi, alerji testleri kullanılarak konulur. Tedavinin başarısı için uygulanan ilaçların doğru seçimi, uygun dozda uygulanması ve hastanın tedaviye uyumu önemlidir. Ancak, rinitin doğru yönetimi için rinit kontrol düzeyinin değerlendirilmesi yol göstericidir. Bu amaçla kullanılabilecek, hızlı sonuçlanan, güvenilir, uygulaması basit, tekrarlanabilir ve düşük maliyetli rinit kontrol düzeyini belirleyebilen standardize edilmiş testler geliştirilmiştir. Çalışmamız Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Alerji Polikliniğine 4 Ocak 2016- 3 Ocak 2017 tarihleri arasında başvuran 7-18 yaş arasındaki alerjik rinitli 96 hastada rinit kontrol değerlendirme testi'nin iç tutarlılık güvenilirliği, diğer kabul görmüş değerlendirme yöntemleri ile korelasyonu, rinit kontrol düzeyi gruplarına göre rinit kontrol değerlendirme testinin skorları ve kestrim değerleri saptanılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmamızdan elde edilen istatistiklerle yeni oluşacak rehberlere katkı sağlanması amaçlanmıştır. Çalışmamızda, rinit kontrol değerlendirme testi'nin iç tutarlılık güvenilirliği 0,73 bulundu. Rinit kontrol değerlendirme testi skoru ile total nazal semptom skoru arasında negatif bir korelasyon saptanmıştır (r= -0.741, p=0.000).
Özet (Çeviri)
Effective management of rhinitis depends on correct monitoring of the disease control. Allergic rhinitis is diagnosed by detailed clinical history, physical examination, and allergy tests. The correct choice of medications, the appropriate dosing, and the patient's compliance with therapy are important for the success of disease management. Standardized tests have been developed to determine the level of rhinitis. Our study was conducted in 96 patients with allergic rhinitis between the ages of 7-18 years who visited the Allergy Clinic at Trakya University Medical School Department of Pediatric Allergy (Edirne, Turkey) between 4 January 2016 and 3 January 2017. We aimed to investigate the internal consistency and reliability of the rhinitis control assessment test (RCAT) and to evaluate the correlation with other accepted assessment methods and to determine the scores and predictive values of the rhinitis control evaluation test according to the rhinitis control level groups. In our study, the internal consistency reliability of the RCAT was 0.73. A negative correlation was found between the rhinitis control assessment test score and the TNSS (r = -0.741, p = 0.000).