Alerjik rinitli çocuklarda uykuda solunum bozukluğunun polisomnografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of sleep disordered breathing with polysomnography in children with allergic rhinitis
- Tez No: 800444
- Danışmanlar: PROF. DR. SANİYE GİRİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve Amaç: Alerjik rinit tanılı hastalarda nazal obstrüksiyon uyku bozukluklarının temel nedeni olarak kabul edildiğinde, nazal obstrüksiyonun ve dolayısıyla nazal havayolu direncinin tedavi edilmesi ile bu hastalarda uyku kalitesinin artacağı öngörülebilmektedir. Çalışmamızdaki amacımız alerjik rinitli hastalarda polisomnografi, yaşam ve uyku kalitesi anketleri ile uykuda solunum bozukluklarını belirlemek ve medikal tedavi sonrası düzelme olup olmadığını gözlemlemektir. Gereç ve Yöntem: İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Polikliniği'ne Ocak-Kasım 2022 tarihlerinde başvuran uykuda solunum bozukluğu semptomu tariflediği için polisomnografi (PSG) uygulanan 35 persistan orta/ağır ve intermittan orta/ağır Alerjik Rinitli hastanın dosyası retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların sosyodemografik özellikleri (boy, ağırlık, cinsiyet, beden kitle indeksi), Total Nazal Semptom Skorları (TNSS), Çocuklar için Uyku Bozuklukları Ölçeği (ÇUBÖ), PRQLQ (Burun ve Gözlerinde Alerjisi Olan Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Soru Formu), Polisomnografi parametreleri değerlendirildi. Yapılan polisomnografide OUAS (Obstrüktif Uyku Apne Sendromu) tanısı alan ve 8 hafta medikal tedavi uygulanan hastalara kontrol PSG uygulandı. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası PSG parametreleri, uyku ve yaşam kalite skorları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya aldığımız 35 alerjik rinit hastasının 15'i kız 20'si erkekti. Persistan ve intermittan orta/ağır AR'li hastaların %42,8 (n=15)'inde OUAS saptadık. OUAS saptanan ve saptanmayan hastaları arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı bir fark saptanmadı (sırasıyla p=0,693 , p=0250) . OUAS saptanan hastaların 4'ü (%26,6) hafif OUAS, 10'u (%66,6) orta OUAS ve 1'i (%6,6) ağır OUAS tanısı aldı. TNSS ile PRQLQ skoru, uykululuk skoru ve obstrüktif apne sayısı arasında pozitif yönde bir korelasyon saptadık.
Özet (Çeviri)
Backround and Aim: In patients with Allergic Rhinitis nasal obstruction is accepted as the main reason for sleep disturbances, therefore it is anticipated that treating nasal airway resistance caused by nasal obstruction may improve sleep quality in these patients. In our research we aim to determine the sleep disturbances in patients by using polysomnography, quality of life and sleep quality questionnaires and to observe whether there is improvement in quality of sleep and life after medical treatment. Material and Methods: We restospectively inspected 35 persistent moderate/severe and intermittent moderate/severe Allergic Rhinitis patients' files who applied to Istanbul Medeniyet University Goztepe Prof. Dr. Suleyman Yalçın City Hospital Pediatric Pulmonology Department and gone through polysomnography study because of respiratory disturbances during sleep. Patients' sociodemographic characteristics (height, weight, gender, body mass index), Total Nasal Symptom Scores (TNSS), Sleep Disturbance Scale for Children (SDSC) scores, Pediatric Rhinoconjunctivitis Quality of Life Questionnaire (PRQLQ) scores and polysomnography results are evaluated. Children who are diagnosed with Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) and used medical treatment for 8 weeks were subjected to control PSG study. Patients' PSG parameters, quality of sleep and quality of life scores before and after treatment were compared. Results: 15 of the 35 children included in our study were female and 20 of them were male. In persistent and intermittent moderate/severe Allergic Rhinitis patients, %42.8 (n=15) of them were diagnosed with OSAS. There weren't any significant differences between patients with and without OSAS in terms of age and gender (respectively p=0,693 , p=0250). In OSAS patients, 4 (%26.6) of them were mild, 10 (%66,6) of them were moderate and 1 (%6.6) were severe OSAS. There was significant positive correlation between TNSS and PRQLQ score, sleepiness score and number of sleep apneas.