İş sağlığı ve güvenliği alanında sendikaların rolü: Birleşik Metal-İş Sendikası örneği
- Tez No: 507646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Health Care Management, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sendikalar çalışma hayatının önemli aktörlerinden biridir. İşçilerin gönüllülük esasına göre üye olduğu sendikalar, işçilerin çalışma koşulları ile ekonomik ve sosyal haklarını geliştirme ve iyileştirme yapabilen kurumlardır. Bir diğer deyişle, işçilerin örgütlü gücü olan sendikalar, işyerlerinde sağlık ve güvenlik önlemlerinin alınmasında işverenler üzerinde yaptırım gücü olan organizasyonlardır. İşçi sınıfını tarih sahnesine çıkışından bugüne sendikaların en önemli mücadele alanlarından biri işçi sağlığı ve güvenliği konuları olmuştur. Sendikal hareket ve işçi mücadeleleri, bugün sahip olduğumuz uluslararası norm ve kuralların oluşmasında, temel dinamik olmuştur. Bu tez, iş sağlığı ve güvenliği alanında iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesinde, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşturulması ve işçi ve işveren farkındalığın yaratılmasında sendikaların potansiyellerini görünür kılmayı hedeflemektedir. Bu çalışmayı da, son yıllarda iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarını sendikal politika haline getiren bunun için önemli adımlar atan metal sektöründe örgütlü Birleşik Metal-İş Sendikası örneği üzerinden yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Trade unions are important actors of working life. Unions those have membership based on workers' will, are the institutions that can improve and advance the working conditions and economic and social rights of workers. In other words, unions, the organized power of workers, are organizations that have the power to impose sanctions on employers in taking health and safety precautions in their workplaces. Since the working class took the stage of history, one of the most important struggle areas of the unions has been the issue of workers' health and security. Trade union movement and workers' struggles have been fundamental dynamics in the formation of international norms and rules that we have today. This thesis aims to make visible the potentials of the unions in the prevention of workplace accidents and occupational diseases, creation of occupational health and safety culture and awareness of workers and employers. This work will also be done through the example of Birleşik Metal İş Union in the metal sector, which has taken important steps in recent years to make occupational health and safety work a union policy.