Deleuze and contemporary dystopia
Deleuze ve çağdaş distopya
- Tez No: 507656
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL KORKUT NAYKI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Yeni milenyumun gelişi, geç kapitalizmin yükselişine ve bu yükselişle birlikte çağdaş toplumun sosyal oluşumundaki radikal değişikliğe tanıklık ederek, eskisine göre daha esnek ve özgürlükçü görünse de eskisinden çok daha etkili ve denetleyici yeni bir toplum oluşumunu beraberinde getirdi. Bu çalışma, son dönemde gerçekleşen bu değişimler ışığında çağdaş distopyayı incelemekte ve sosyal yapıdaki bu değişimlerle distopya tarihinde yeni bir döneme girilmiş olabileceğini savunmaktadır. Bu yeni dönem, tıpkı çağdaş toplumda olduğu gibi, çağdaş distopyanın da içkinlik düzlemine doğru ilerleyerek, hem halihazırdaki gerçekliğin bir temsili olduğu hem de bu distopik gerçekliğe karşı olumlu direniş yollarının arandığı bir girişime dönüşmesi olarak düşünülebilir. Bu çalışma, çağdaş distopyadaki bu özellikleri, çağdaş toplumun aşkınlıktan içkinliğe doğru yönelimini inceleyen ve yorumlayan Deleuzyen felsefe ışığında incelemektedir. Buna dayanarak, bu tez distopya tarihini Deleuzyen bir bakış açısıyla yeniden yorumlayarak çağdaş distopyaya yeni bir kuramsal çerçeve ve inceleme yolları yaratmayı amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra Margaret Atwood'un MaddAddam üçlemesi ve China Mieville'in Perdido Sokağı İstasyonu gibi çağdaş çalışmaları bu yeni kuramsal çerçeve ışığında Deleuzyen incelemelerini yapmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The turn of the new millennium has seen the rise of late capitalism and witnessed a radical change in the structure of the contemporary world, which initiated a new social formation that is seemingly more flexible and liberating yet indeed more controlling. This dissertation looks at contemporary dystopia in the light of these recent changes, arguing that there is now a new moment in the history of dystopia. This new moment suggests that, just like the contemporary world itself, contemporary dystopia has gradually moved towards the plane of immanence where it has become both a re-presentation of the current dystopian reality and an exploration of ways of affirmative resistance. This dissertation explores these aspects of contemporary dystopia through Deleuzian philosophy, which widely discusses and interprets contemporary societies' movement from a transcendent to an immanent position. Thus, this study aims to reinterpret the history of dystopia from a Deleuzian perspective and create a new theoretical framework and critical tools for the analysis of contemporary dystopia. This dissertation also engages in a Deleuzian analysis of Margaret Atwood's MaddAddam trilogy (2000-2013) and China Mieville's Perdido Street Station (2000) in order to see how this new theoretical framework applies to contemporary examples of dystopia.