Human-animal encounters in contemporary Chinese and Turkish literature
Çağdaş Çin ve Türk edebiyatında insan-hayvan kaşılaşmaları
- Tez No: 870543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİZ ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez, çağdaş Çin ve Türk edebiyatında insan ve hayvan ilişkilerinin kaleme alınışını inceleyerek, Jia Pingwa'nın Remembering Wolves ve Yaşar Kemal'in Deniz Küstü eserlerine odaklanmaktadır. Dilsel ve kültürel önyargılara meydan okuyarak, bu tez, insan ve hayvan arasındaki sınırları bulanıklaştırma amacıyla eleştirel zoomorfizm ve antropomorfizm edebi tekniklerini kullanmaktadır. Alışagelmiş kullanımlar ve insan tarafından oluşturulmuş sınırların arkasındaki anlam katmanlarını tartışarak uzak yerlerin, kırsal ve ada bölgelerinin romantize edilmesi fikrine meydan okumakta ve bunun ekolojik farkındalığımızı azaltmasına neden olduğunu göstermektedir. Deleuze ve Guattari'nin yersizyurtlaşma ve oluş düşüncelerinin uygulanmasıyla, bu tez ekolojik bağlamlar içinde kimliklerin ve yerelliklerin dolaşıklığını ve akışkanlığını analiz etmektedir. İnsan ve hayvan arasındaki etkileşimi inceleyerek, bu düşüncelerin bireyler, hayvanlar ve çevreleri arasındaki dinamik ilişkilerini araştırmaktadır. Karşılaştırmalı bir analiz sunarak insanların ve hayvanların yaşam alanları içindeki karşılıklı etkileşim ve ihiyaçlarını vurgulamakta ve çevre korumanın evrensel önemine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the representation of humans and nonhuman relationships in contemporary Chinese and Turkish literature, focusing on Jia Pingwa's Remembering Wolves and Yaşar Kemal's The Sea-Crossed Fisherman. By challenging linguistic misinterpretations and cultural biases, this thesis explores the application of critical zoomorphism and anthropomorphism in purpose to blur the boundaries between human and nonhuman realms. This thesis discusses the layers of meaning behind the fixed definitions and constructed borders to challenge the idea of romanticizing remote places, like rural and island domains which cause to diminish our ecological awareness. It engages with Deleuze and Guattari's deterritorialization and becoming concepts to analyze the entanglement and fluidity of identities and localities within ecological contexts. Examining the interplay between human and nonhuman entities explores how these theoretical frameworks offer insights into the dynamic relationships between individuals and their environments. Through a comparative analysis, the thesis highlights the interconnectedness and interdependence between humans and nonhumans within their living habitats, emphasizing the universal significance of environmental protection.