İtfaiye çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği kültürünü etkileyen faktörler
Factors affecting the occupational health and safety culture of firefighters
- Tez No: 507660
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKER TEKİN ERGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı itfaiyecilerin güvenlik kültürü düzeyi ve güvenlik kültürünü etkileyen faktörlerin neler olduğunu inceleyerek itfaiyecilerin güvenliği hangi alanlarda gelişebilir ve bu alanlarda neler yapılabilir sorularının cevabını bulmaktır. Bu çalışmada ölçüm aracı olarak S. Williams tarafından 2007 yılında geliştirilen güvenlik kültürü anketi 209 itfaiye çalışanına uygulanarak katılımcıların güvenlik kültürü seviyesi belirlenmeye çalışılmıştır. Toplanan veriler, SPSS 24 programına yüklenip araştırma soruları ile aralarındaki ilişkinin anlamlılık düzeyi test edilmştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out answers of the which questions of what can be done in these areas and which areas to develop by analyzing what are the factors that influence the safety culture of firefighters. In this study, safety culture survey, developed by S. Williams in 2007, was applied to 209 firefighters to try to determine the safety culture level of the participants. The collected data were loaded on the SPSS 24 program and the significance level of the relationship between the research questions was tested using the Chi square test.