Özgün mimari boyutlarına müdahale etmeden taşınmaz bir kültür varlığına işlev vermeye yönelik amaç sistemi önerisi :Tarihi Kürkçü Han örneği
The proposal of a purpose system for an immovable cultural property without interfering with the original architectural dimensions: The Historical Kurkcu Han sample
  1. Tez No: 507709
  2. Yazar: REYHAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET METE TAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
21.yy'a ait inşaat teknolojisinin sektöre kazandırdığı önemli unsurların ilk sıralarında, zaman tasarrufu, işçilik kalitesi ve çeşitli tasarımların uygulanabilirliğini sağlaması gelmektedir. Günümüz mimarlık örnekleri 21.yy teknolojisi kullanılarak inşa edilmektedir. Günümüzde inşa edilen yapılar ile gelecek yüzyılda sahip olunacak teknoloji ile inşa edilecek olan yapılar arasındaki işçilik farkı görünebilecektir. Tıpkı geleneksel mimari ve 21.yy mimarisi arasındaki farkın görülebildiği gibi. Ancak, ait olduğu dönemin sahip olduğu teknoloji ile inşa edilen geleneksel yapılar, her zaman 21.yy'ın teknolojisi ile yapılan yapılardan daha değerli olacaktır. Çünkü, geleneksel mimarinin inşa edildiği dönemin koşulları değerlendirildiğinde; malzemenin bulunması, lojistiği, işlenmesi ve uygulama aşamalarının nasıl gerçekleştiği konusu merak uyandırmaktadır. Geleneksel yapıların her biri işçilik yöntemleri ve kullanılan çözümler hakkında bilgi vermektedir. Bu nedenle geleneksel yapılar, az gelişmiş teknoloji ve kısıtlı imkȃnlarla uygulanabilir yapı inşasını gösteren kanıt niteliğindedirler. Bir toplumun kültürünün temel anlatımı olan sivil mimarlık, bir yandan o kültürün bölgesiyle ilişkisini gösterirken, diğer yandan dünyanın kültürel çeşitliliğini yansıtması bakımından önemlidir (Icomos,1999). Geleneksel mimariyi koruyarak inşa edildiği dönemin kültürünü ve inşa teknik bilgisini gelecek nesillere aktarmak için restorasyon önemli olmaktadır. Restorasyon, yapının bakım-onarımı yapılarak olabileceği gibi, eksik parçaları bütünleştirerek, ayrıca da yeniden işlev kazandırarak yapılabilmektedir. Tarihi yapıları korumak için yapıya yeniden işlev kazandırırken, o yapının mimari ölçülerinin planlanan işleve uygun özellikte olması ya da biçim değiştirmesi zorunlu değildir; yapının mimari ölçülerine uygun işlev tasarımı yapılabilir. Amaç sadece yeni bir mekân oluşturmak, ya da sadece bir yapının korunması değil; tarihi bir yapıyı, kendisine uyarlanmak üzere yorumlanmış bir işlevle özgün mimarisini koruyarak yaşatmak olmalıdır. Ek kullanım alan ihtiyacı olan durumlarda; modern teknoloji, endüstriyel tasarım, sanat tarihi, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı gibi ilişkili mesleki disiplinlerle ortak çalışmak, ihtiyaç duyulan ek kullanım alanını ya da konsept gereği şekilsel müdahaleyi demontabl olarak sağlayacaktır. Tez çalışması kapsamında özgün mimari boyutlara müdahale etmeden taşınmaz kültür varlığına işlev vermeye yönelik bir amaç sistemi önerisinde bulunulacaktır ve tarihi Kürkçü Han örneği üzerinde değerlendirilecektir. Kürkçü Han'ın seçilmesinin nedeni ise; İstanbul'da bulunan 15.yy'a ait, tek han mimarisi olmasıdır (Güran, 1978:83-84).
Özet (Çeviri)
Construction technology of 21th century has provided to save time, workmanship quality and possibility to build of diffrent designs. Architectural style of todays are built with 21th century technology and workmanship differences between this style and 'the buildings that will belong to technology of next century which will be built with improved technology will be distinguished. Just as, differences that are between traditional architecture and architectural style of 21th century, can be distinguished. However, the traditional architectural structures constructed with the technology that the era they belonged to are always more valuable than the architectural structures made with today's advanced technology. Because, when the conditions of the construction of the traditional building are evaluated; steps which are of finding material, logistics, processing and implementing, arouse curiosity about how they built issuses. Each of the traditional structures gives us information about the methods of workmanship and the solutions used, therefore, buildings that can be construct with less developed technologies and possibilities, are like an evidence. Civil architecture is a basic expression of community culture. One hand while it shows interrelation with its region, at the other hand it is important in respect to reflect of diversity of world culture (Icomos, 1999). For these reasons, restoration is important in order to protect traditional architecture and to deliver the culture of the era when was built and the construction technical knowladge for future generations. Restoration can be done by maintenance-repair of the structure or by integrating the missing parts and also by providing different functions. While functioning to preserve historic structures, it is not necessary for the architecture of the building to be in accordance with the activity planned, or changing its form, the function can be designed in accordance with architectural measure. The purpose is not just to create activity place or conserve a historical building. The purpose should conserve by keeping alive and reusing of a historic building with integrated to itself by the way of interpreted again of an activity. Where additional usage area is needed; to collaborate with related professional disciplines, such as modern technology, industrial design, art history, interior architecture, landscape architecture, will provide us the additional area or concept requirement form as demontable. Under this thesis study, the proposal of a purpose system will be made for historical building and evaluated on the Kürkçü Han sample without interfering with the original architectural dimensions. The reason for the selection of Kürkçü Han is; It is the only remaining inn in Istanbul since the 15th century (Güran, 1978:83-84).