Beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin cinsiyete göre beslenme ve fiziksel aktivite durumlarının vücut kompozisyonları ile ilişkisi
The relationship between body compositions and nutrition and physical activity statuses of physical education and sports college students according to different genders
  1. Tez No: 507708
  2. Yazar: CANAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİ SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU ÖĞRENCİLERİNİN CİNSİYETE GÖRE BESLENME VE FİZİKSEL AKTİVİTE DURUMLARININ VÜCUT KOMPOZİSYONLARI İLE İLİŞKİSİ Canan YALÇIN Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hareket ve Antrenman Bilimleri Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Mart 2018 Danışman: Doç. Dr. Nazmi SARITAŞ KISA ÖZET Bu çalışma beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin cinsiyete göre beslenme ve fiziksel aktivite durumlarının vücut kompozisyonları ile ilişkisinin tespit edilmesi amacıyla yapıldı. Bu çalışmaya, 18-25 yaş arasındaki 209 kadın, 208 erkek olmak üzere toplamda 417 öğrenci gönüllü olarak katıldı. Çalışmaya katılanların beslenme durumlarını saptamak için 4 kişisel bilgi, 22 beslenme alışkanlıkları ve 5 fiziksel aktivite sorusu olmak üzere 31 sorudan oluşan anket formu uygulandı. Öğrencilerin besin tüketim kayıtları değerlendirildi. Öğrencilerin vücut kompozisyonlarını belirlemek amacıyla bioelektrik impedans yöntemi kullanıldı. Kadın ve erkek öğrencilerin karakteristik özellikleri arasında (p0.05), öğle yemeklerini düzenli yeme alışkanlıkları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN BODY COMPOSITIONS AND NUTRITION AND PHYSICAL ACTIVITY STATUSES OF PHYSICAL EDUCATION AND SPORTS COLLEGE STUDENTS ACCORDING TO DIFFERENT GENDERS Canan YALÇIN Erciyes University, Institute of Health Sciences, Department of Motion and Training Science M.Sc. Thesis, March 2018 Advisor: Assoc. Dr. Nazmi SARITAŞ ABSTRACT The aim of this research is to determine the relationship between the nutrition and physical activity statuses and body composition of Physical Education and Sports College students. 209 female and 208 male, in total 417 students between the ages of 18-25 volunteered in this study. A questionnaire consisting of 4 personal information questions, 22 nutrition habit questions, 5 physical activity questions; in total 31 questions, was administered to determine the students' nutritional status. Food consumption records of the students were analyzed. Bioelectrical Impedance Method was used to determine the students' body composition. Statistically significant distinctive features (p0.05), there was a statistical difference in terms of having regular lunch (p0.05).