Mutant ve melez kaynaklı arpa hatlarının verim ve protein içerikleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 50771
  2. Yazar: EYLEM TUGAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN B. YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 23
Özet
SUMMARY Barley mutant lines selected in 1994 based on the low and high protein content were grown as progeny rows at Bornova in the 1994-1995 growing season. Plant height, spike length, width of flag leaf, length of flag leaf, sheath of flag leaf, number of tillers, 1000 grain weight, grain yield and protein ratio were measured and the means of populations, the ranges and the coefficient of variation were estimated and the frequency histograms were plotted. The protein content varied between 8,1-14,9% in the base population and 7,07- 16,1% in the progeny rows. The line of 118-40 has low protein content and high grain yield. AP3-25, AP3-27 and Efes 21 have high protein content and grain yield. The simple correlation coefficients between the agronomic traits were estimated in the lines with low and high protein ratio. Positive and significant correlations were found between spike length and the length of flag leaf (0,63); between the length of flag leaf and width of flag leaf (0,68); between number of tillers and grain yield in the low protein group and between spike length and plant height (0,74); between the length of flag leaf and width of flag leaf (0,67) in the high protein group. 23
Özet (Çeviri)
ÖZET 1994 yılıda düşük ve yüksek proteinli olarak seçilmiş mutant kaynaklı melez arpa hatları 1994-1995 ekim yılında Bornova'da döl sıraları halinde yetiştirilmiştir. Seçilen döl sıralarında bitki boyu, başak boyu, bayrak yaprağı boyu, bayrak yaprağı eni, bayrak yaprağı kmı uzunluğu, kardeş sayısı, bin tane ağırlığı, verim ve protein oram belirlenmiş ve populasyon ortalamaları, değişim aralığı ve varyasyon katsayısı tahmin- lenerek frekans eğrileri çizilmiştir. Başlangıç populasyonunda protein içeriği %8,1-%14,9, döl sıralarında ise %7,07- %16,1 arasında değişmiştir. Protein oram düşük ve verimi yüksek olarak 118-40 hattı, protein ve verimi yüksek olarak da AP3-25, AP3-27 ve Efes 21 dikkati çekmektedir. Düşük ve yüksek protein içeren arpa hatlarındaki tarımsal özellikler arasında basit korelasyon katsayıları hesaplanmıştır. Düşük protein içeren hatlarda başak boyu bayrak yaprağı boyu (0,63) ile, bayrak yaprağı boyu bayrak yaprağı eni (0,68) ile, kardeş sayısı da verim (0,61) ile önemli ve olumlu ilişkide bulunmuştur. Yüksek protein oranına sahip hatlarda ise bitki boyu başak boyu (0,74) ile, bayrak yaprağı boyu bayrak yaprağı eni (0,67) ile önemli ve olumlu olarak ilişkilidir. 22