Dental implant planlamasında maksı̇ller sinüs anatomı̇k yapılarının panoramik ve konik ışınlı bilgisayar tomografi görüntüleri uzerinden karşılaştırmalı olarak değerlendirmesi
Comparative evaluation of maxillary sinus anatomical structures in the dental implant planning through panoramic and dental volumetric tomography images
- Tez No: 507820
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAŞAR AYKAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada implant cerrahisi planlama aşamasında panoramik görüntüleme ve konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KİBT) ileelde edilmiş görüntülerde maksiller sinüs bölgesinde yapılan boyutsal ölçümlerdeki farklılıkların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca üst çenede kret tepesinden maksillar sinüse kadar olan kemik yüksekliğini, genişliğini ve maksillar sinüsün palatinal ve vestibül duvarlarının kalınlığının panaromik radyografi ve KİBT açısından farklılığının araştırılması hedeflenmiştir. Ek olarak, bu çalışma sinüsün palatinal ve vestibüler duvarlarının kalınlığının sinüsün vertikal yüksekliği üzerine etkisini araştırıp pratik uygulamada gerçekleştirilen imlpant operasyonları açısından öneminin değerlendirilmesi planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the differences in dimensional measurements made in the maxillary sinus area obtained with panoramic scanning and cone-beam computed tomography (CBCT) during the implant surgical intervention planning stage. Furthermore, it was aimed to investigate the difference of the bone hight and width from crest top to maxillary sinus in the upper jaw and the thickness of the palatinal and vestibule walls of maxillary sinus in terms of panoramic radiography and CBCT. Moreover, this study investigated the effect of the thickness of the palatinal and vestibular walls of the sinus on the vertical height of the sinus and its importance in terms of imlpant operations in practice was planned to be evaluated.