Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi kullanılarak dental implant bölgelerinin cerrahi öncesi değerlendirilmesi
Pre-surgical assessment of dental implant sites by using cone beam computed tomography
- Tez No: 566510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÖNCÜ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Giriş: Dişsiz alanların dental implant destekli protezler ile rehabilite edilmesi, tekli ve çoklu diş eksikliklerinin restorasyonunda başarı oranı oldukça yüksek bir tedavi şeklidir. İmplant tedavisinin başarısı da kusursuz klinik ve radyografik değerlendirmeye bağlıdır. Rutin implant planlamasında yaygın olarak kullanılan iki boyutlu görüntüleme yöntemlerinin anatomik yapıları üç boyutlu olarak görselleştirememesi ve ölçümsel hataların oluşması farklı görüntüleme sistemlerinin gelişmesine yol açmıştır. Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) maksillofasiyal bölgede düşük radyasyon dozuyla kullanılabilen; alveoler kemiğin yoğunluğu, morfolojisi, genişliği, yüksekliği, komşu anatomik yapılar hakkında ayrıntılı bilgi sağlayarak implantoloji alanında gittikçe popüleritesi artan bir görüntüleme şekli olmuştur. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada implant tedavisi planlanan bölgelerdeki anatomik yapıların ayrıntılı değerlendirilmesi ve elde edilen verilerle daha güvenli tedavilerin yapılması amaçlanmıştır. Bu amaçla KIBT görüntüleri alınmış, yaşları 18-86 arasında değişen 262'si kadın, 188'i erkek toplam 450 yetişkin bireyin görüntüleri retrospektif olarak incelenmiştir. Anterior maksillada kemiğin yüksekliği ve genişliği, bukkal konkavitenin alveoler kret tepesine uzaklığı ve derinliği; nazopalatin kanal (NPK) çapı ve NPK'ın anteriorundaki alveoler kemik yüksekliği ve genişliği; maksiller sinüs membranının kalınlığı ve morfolojisi, septa varlığı, maksiller sinüsle birinci molarların ilişkisi; mandibular kanal ve mental foramen çapı ile mandibuladaki konumları değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin cinsiyete ve yaşa göre kıyaslamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Rehabilitation of toothless areas with dental implant supported prosthesis is a highly successful treatment modality in the restoration of single and multiple tooth deficiencies. The success of implant treatment depends on excellent clinical and radiographic evaluation. Two-dimensional imaging methods are widely used in routine implant planning. However, different imaging systems have been developed due to the inability to visualize anatomical structures in three dimensions and incorrect measurements. Conical Beam Computed Tomography (KIBT) has become a popular imaging modality in the maxillofacial region with low radiation dose which can be widely used in implantology. KIBT provides detailed information about the density, morphology, width, height of the alveolar bone and adjacent anatomical structures. Material and Methods: The aim of this study is to provide more reliable surgical procedures with detailed evaluation of anatomical structures in dental implant areas and to improve implant treatments. The KIBT data of 450 adults (262 females and 188 males) aged 18-86 years were analyzed retrospectively. The height and width of the bone in the anterior maxilla, the distance and depth of the buccal concavity to the alveolar crest; nasopalatine canal (NPK) diameter and height and width of the alveolar bone in the anterior of the NPK; thickness and morphology of maxillary sinus membrane, presence of septa, relationship of maxillary sinus with first molar; mandibular canal and mental foramen diameter and their position in the mandible were evaluated. All data were compared by gender and age.