Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Polikliniğine başvuran şiddet dışı travma olgularında posttravmatik stres bozukluğu ile major depresyon sıklığı ve bazı belirleyicileri
Posttraumatic stress disorder with major depression frequency and some determinants in non-violent trauma cases admitted to Dokuz Eylül University Faculty of Medicine Forensic Medicine Polyclinic
- Tez No: 507827
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA DEMİROĞLU UYANIKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş ve Amaç: Travmaya uğrayan bireylerin medikolegal değerlendirmelerinde tüm disiplinlerin fiziksel travmaya daha çok önem verdiği, travmaya bağlı ruhsal etkilenmenin genellikle şiddet olgularında araştırıldığı gözlenmektedir. Ancak kaza sonucu yaralanan olgularda ruhsal muayene ihmal edilmekte ya da psikiyatri uzmanına yönlendirilemediği için yapılamamaktadır. Çalışmamızda, şiddet dışı nedenlerle yaralanan ve psikiyatri uzmanına yönlendirilemeyen olguların adli tıbbi değerlendirmesinde ruhsal etkilenmenin bir belirti ölçeği yardımıyla araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2017 yılı içerisinde, sekiz aylık bir süreçte anabilim dalımıza medikolegal değerlendirme yapılması amacıyla yönlendirilen erişkin hastalardan şiddet dışı travma sonucu yaralanmış ve önerilen psikiyatri konsültasyonunu kabul etmeyenlere 'Travmatik Stres Belirti Ölçeği' uygulandı. Olguların demografik özellikleri, travma türü ve anabilim dalımızda düzenlenen adli raporları gözden geçirilerek yaralanma ağırlıkları veri formuna kayıt edildi. Ölçek puanları ile olguların demografik ve travma özellikleri arasındaki istatistiksel ilişki SPSS 22.0 programı kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: 64 olguya ölçek uygulandı. Yaş ortalaması 41,30±16,65, E/K oranı 1,37/1 bulundu. Travma nedeni olguların %78'inde trafik kazaları, %11'inde iş kazalarıydı. Uygulanan ölçek sonucunda 13 olgunun puanları TSSB (cutoff=25) ile uyumlu, bu olgular içinde 9 olgunun TSSB ve eşlik eden major depresyon (cutoff=38) ile uyumlu olduğu bulundu. Gelir düzeyinin az olması ile TSSB ve eşlik eden MDB bulguları varlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu (p=0,015, p=0,013). Travma üzerinden geçen sürenin bir yıldan uzun olduğu olgularda TSSB ve eşlik eden MDB bulgularının daha fazla olması istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,021, p=0,035). TCK 86 ve 89. maddelerde tanımlanan ölçütlere göre değerlendirilen yaralanma ağırlıkları (kemik kırığı, yaşamsal tehlike vb.) ile ölçek puanlarının yüksekliği arasında pozitif ilişki olduğu görüldü. Tartışma ve Sonuç: Yalnızca şiddet mağdurlarında değil, şiddet dışı travmalarla yaralanmış bireylerde de ruhsal travmanın ortaya konmasının adli süreçlerde hak kayıplarının önlenmesi açısından önemli olduğu kabul edilmektedir. Ayrıca travmatik olay sonrası gelişen ruhsal etkilenmenin araştırılmasının hastaya bütüncül bir tıbbi yaklaşım sağlayıp ruhsal yönden de sağlığına kavuşmasında etkili olduğu görüşüne katılmaktayız. Bu çalışmayla; ruhsal muayenenin uzman hekim tarafından yapılamadığı birimlerde, bilimsel olarak kabul gören bir ruhsal travma ölçeğinin adli olgulara uygulanmasının ruhsal travma bulgularını ortaya koymada ve medikolegal değerlendirmede yararlı olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction: It has been seen that all disciplines give more emphasis to physical trauma at the medicolegal evaluations of individuals who have been traumatized, and trauma-related psychological impact is mostly researched in cases of violence. However, mental examination is neglected or because refferal to a psychiatrist is not made, it can not be done in injury cases by an accident. The aim of our study is to research the psychological impact of cases injured by non-violent causes and was not reffered to a psychiatrist, with the help of a symptom scale at forensic medical evaluation. Materials and Methods: 'Traumatic Stress Symptom Scale' (TSSS) was administered in an eight month period within the year 2017, to adult patients who referred to our deparment for medicolegal evaluation, injured by non-violent trauma and did not accept the suggested psychiatry consultation. Demographics, trauma type and injury severity gleaned from the rewiev of forensic reports kept in our department was recorded to data collection form. Statistical relationship between the scale scores and demographic and trauma characterictics was evaluated using SPSS 22.0 program. Results: Scale was administered to 64 cases. Mean age was 41,30±16,65 and M/F rate was 1,37/1. The cause of trauma was traffic accidents in %78 and work accidents in %11 of the cases. Scores was corresponding with PTSD (cutoff=25) in 13 cases, among these 9 cases were found corresponding with PTSD with MDD (cutoff=38). Correlation between low income levels and the presence of PTSD with MDD symptoms was found statistically significant. (p=0,015, p=0,013). In cases of time over the trauma was longer than a year, PTSD with MDD symptoms was found statistically significant to be more frequent. (p=0,021, p=0,035). A positive correlation has been seen between injury severity classified according to article 86 and 89 of TCC and having high scores of scale. Conclusions: To detect the mental trauma, not only in victims of violence, but also in individuals who have been injured by non-violent trauma is considered important for prevention of forfeiture in legal procedures. Furthermore, we agree with the opinion that the evaluation of post-traumatic psychological impact is effective for providing a holistic medical approach to patients and their psychological healing. With this study, application of a scientifically-excepted mental trauma scale to forensic cases thought to be useful for medicolegal evaluation and revealing mental trauma findings, at departments psychological evaluation can not be done by a specialist.