Sütçü sığırların periparturient dönem hastalıklarında serum apolipoprotein B-100 konsantrasyonları
Serum apolipoprotein B-100 concentrations in periparturient diseases of dairy cows
  1. Tez No: 118801
  2. Yazar: TURAN CİVELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü İç Hastalıkları (Vet) Anabilim Dalı Doktora Tezi / KONYA- 2002 Turan Civelek Sütçü Sığırlarının Periparturient Dönem Hastalıklarında Serum Apolipoprotein B-100 Konsantrasyonları Çalışma da sütçü sığırların periparturient dönem hastalıklarında serum apolipoprotein B-100 konsantrasyonlarında^ değişim araştırıldı ve karaciğer fonksiyonu değerlendirildi. Bu çalışmada, dokuz sağlıklı (kontrol grubu) ve 36 periparturient hastalıklı (abomasum deplasmanlı 18, primer ketozisli 9 ve retentio sekundinarumlu 9) olmak üzere toplam 45 sütçü sığır kullanıldı. Tüm hayvanlarda serum glukoz, kolesterol, trigliserit, HDL, total protein, albumin, total bilirubin, AST ve GGT konsantrasyonları enzimatik olarak ve apo B-100 konsantrasyonları SRID testi ile ölçüldü. VLDL ve LDL ise formülle hesaplandı. Karaciğerden lokal anestezi altında perkutan biyopsi iğneleri ile biyopsi örnekleri toplandı. Abomasum deplasmanlı sığırlarda serum kolesterol, trigliserit, HDL, LDL ve VLDL konsantrasyonları (p=0.001) ile total protein (p=0.002) ve albumin (p=0.028) konsantrasyonları istatiksel olarak önemli ölçüde düşük bulunurken, serum AST (p=0.001), GGT (p=0.012) ve total bilirubin (p=0.005) konsantrasyonları ise önemli ölçüde yüksekti. Abomasum deplasmanlı vakalarda ortalama %43.27±3.17 oranında (şiddetli fatty liver) yağlanma tespit edildi. Primer ketozisli sığırlarda serum kolesterol, trigliserit, HDL> LDL, VLDL ve glukoz konsantrasyonları (p=0.001) ile total protein (p=0.003) ve albumin (p=0.009) konsantrasyonlarının önemli ölçüde düşük olduğu tespit edildi. Serum AST, GGT ve total bilirubin konsatrasyonları ise önemli ölçüde yüksek (p=0.001) bulundu. Genel olarak primer ketozisli sığırların karaciğerlerinde ortalama %48.89±8.09 oranında (şiddetli fatty liver) yağlanma tespit edildi. Retentio sekundinarum'lu sığırlarda serum kolesterol, trigliserit, HDL, LDL ve VLDL konsantrasyonları (p=0.001) ile total protein (p=0.005) ve glukoz (p=0.002) konsatrasyonları istatiksel olarak önemli ölçüde düşüktü. Serum AST konsantrasyonu ise önemli derecede yüksek (p=0.002) bulundu. Retentio sekundinarumlu sığırlarda genel olarak ortalama %36.89±7.75 oranında (orta şiddetli fatty liver) yağlanma belirlendi. 49Periparturient dönem hastalıklarla ilişkili olarak apo B-100 konsantrasyonları abomasum deplasmanlı (p=0.001), primer ketozisli (p=0.006) ve retentio sekundinarum'lu (p=0.016) sığırlarda önemli derecede azalmıştı. Çalışma sonuçları, biyokimyasal ölçüm parametrelerinin periparturient dönem hastalıkların tanısında ve değerlendirilmesinde faydalı kriterler olduğunu, ancak parametrelerin karaciğerin histolojik muayenesi ile birlikte yorumlanması gerektiğini ve parametrelerdeki bireysel değişikliklere şüpheyle yaklaşılması gerekliliğini ortaya koydu. Serum apo B-100 konsantrasyonlarının sütçü sığırlarda periparturient dönem hastalıkların tanı ve değerlendirilmesinde faydalı bir kriter olduğu ancak, bu parametre de bireysel değerlendirildiğinde, sonuçlara ihtiyatla yaklaşılması gerektiği tespit edildi. 50
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Serum apolipoprotein B-100 concentrations in periparturient diseases of dairy cows The purpose of this study was to examined the changes of serum apolipoprotein B-100 concentrations and to evaluate the liver function in periparturient diseases for dairy cows. In this study, 9 healthy and 36 diseased (18 abomasum displacement, 9 primary ketosisand 9 retentio secundinarum), totaly 45 dairy cows were used. Serum concentrations of glucose, cholesterol, triglyceride, total protein, albumin, AST, GGT and HDL were measured enzimatically. VLDL and LDL were calculated by formula. And also the concentrations of serum apolipoprotein B-100 were assayed by single radial immunodiffusion method. Hepatic biopsy samples were obtained from liver under local anesthesia with percutaneous biopsy needle. In this research, it was concluded that serum HDL, LDL, VLDL, total cholesterol, triglyceride (p=0.001) and total protein (p=0.002) also albumin (p=0.028) levels were significantly decreased, and AST (p=0.001), GGT (p=0.012) and total bilirubin (p=0.005) levels significantly increased in cows with abomasal displacement compared to healthy cows. The liver biopsies from cows with abomasal displacement had %43.27±3.17 (severe fatty liver) fat infiltration. In primary ketosis group serum HDL, LDL, VLDL, total cholesterol, triglyceride, glucose (p=0.001) and total protein (p=0.003) also albumin (p=0.009) levels were significantly decreased, however AST, GGT and total bilirubin (p=0.001) significantly increased compared to healthy cows. The liver biopsies from cows with primary ketosis had %48.89±8.09 (severe fatty liver) fat infiltration. In cows with retained placenta compared to healthy cows serum HDL, LDL, VLDL, total cholesterol, triglyceride (p=0.001) and glucose (p=0.002) also total protein (p=0.005) levels were significantly decreased, but AST (p=0.002) significantly increased. The liver biopsies from cows with retained placenta had %36.89±7.75 (moderate fatty liver) fat infiltration. Also serum apo B-100 concentrations were significantly decreased in cows with displaced abomasum (p=0.001), primary ketosis (p=0.006) and retained placenta (p=0.016) compared to healthy cows. Our results indicated that biochemical parameters are useful indicators for diagnosis and evaluation of periparturient diseases, however the parameters should be evaluated together with hepatic biopsy analysis, and individual changes of the parameters should be interpreted carefuly. Also, apo B-100 is an useful indicator for diagnosis and evaluation of periparturient diseases in dairy cows. Individual changes in apo B-100 concentrations should be interpreted carefully like the others. 51