Refurbishing a shopping center
Alışveriş merkezlerinin yenileme süreci
  1. Tez No: 507833
  2. Yazar: KEREM ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA YİRMİBEŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Şehircilik ve Bölge Planlama, Finance, Business Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Son 20 yılda Türkiye'nin büyük şehirlerinde ciddi bir alışveriş merkezleri yoğunlaşması görülmektedir. Yeni yapılan alışveriş merkezleri modern ve ferah tasarımları ve ziyaretçilerine yaşattıkları deneyimlerle tercih edilirken eskiyen alışveriş merkezlerinin cazibelerini kaybetmesine sebep olmaktadır. Yenilenip rekabete karşı alternatif imkanlar sunmayan alışveriş merkezlerinin olgunluğa eriştikten sonra cazibesini kaybetmesi kaçınılmazdır. Yatırımcıların sahip oldukları alışveriş merkezlerinin ne zaman ve ne şartlarda yenilenmesi gerektiğinin bilinmesi önemlidir. Tezin amacı alışveriş merkezinin hissedarlarının ve yöneticilerinin, mülkün yenileme ihtiyacı olup olmadığını değerlendirmek için standart bir yol haritasına sahip olmalarını sağlamak. Başlıca irdelenen sorular: (1) Alışveriş merkezi sahipleri ve yöneticileri projenin yenileme ihtiyacı olup olmadığını nasıl değerlendirmeli? (2) Bir alışveriş merkezinin performansını ölçmek için hangi göstergelerin gözlenmesi gerekir? (3) Ne tür revizyonlar gereklidir - perakendecilerin yer değiştirmesi veya yenilenmesi mi, güçlü pazarlama kampanyaları mı yoksa büyük yapısal revizyonlar mı? (4) Ne kadar yatırım yapılması yeterlidir? Alışveriş merkezlerinin doygunluğa ulaşması ve çekiciliğini yitirmesi kaçınılmazdır. Rekabete karşı bir avantaj elde etmek için yenilenmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
The major cities of Turkey are becoming saturated with shopping centers. New malls offer trendy alternatives, modern design and better experience to visitors decreasing the appeal of older shopping centers. It is inevitable that shopping centers will reach their maturity, lose attractiveness and decline in offer if not renewed to regain an edge against the competition. It is vital for investors to know when a shopping center needs to be refurbished and what the extent of the revisions need to be. This thesis addresses how to determine if a shopping center needs refurbishment and what the refurbishment process entails. We will examine shopping center saturation in Turkey with a comparison against Europe. Analyze benchmarking methods to determine market saturation to understand the reasons for decline in thriving shopping centers. We will explore the life cycle of a shopping center to comprehend the elements that cause its decline after maturity. Then review the steps involved in an optimal refurbishment process from assessing the problem, compiling a feasibility analysis to understanding the activities involved in carrying out the refurbishment process.