Laparoskopik kolesistektomi sonrası klasik ayak masajının yaşam bulguları, ağrı ve bulantı-kusma üzerine etkisi
The effect of classical foot massage on vital signs, pain and nausea vomiting after laparoscopic cholecystectomy
- Tez No: 507842
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Araştırma, laparoskopik kolesistektomi sonrası klasik ayak masajının yaşam bulguları, ağrı ve bulantı- kusma üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma ön test- son test kontrol gruplu yarı deneme modeline göre, Elazığ Fırat Üniversitesi Hastanesi genel cerrahi kliniklerinde Haziran 2017- Mayıs 2018 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini; araştırmaya alım kriterlerine uygun Laparoskopik kolesistektomi ameliyatı geçirmiş hastalar, örneklemini ise; güç analiziyle belirlenen ve olasılıksız örnekleme yöntemiyle seçilen 88 hasta (44 deney, 44 kontrol) oluşturmuştur. Veri toplamada Hasta Tanıtım Formu, Yaşam Bulguları Formu, Ağrı Formu ve Bulantı- Kusma Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Hastalar, araştırmaya ameliyattan 1-6 saat sonra alınmıştır. Deney grubuna Hasta Tanıtım Formu uygulanıp, yaşam bulguları, ağrı şiddetleri ve bulantı- kusma değerlendirildikten sonra her ayağa 5'er dk Klasik ayak masajı uygulanıp yaşam bulguları kaydedilmiştir. Kontrol grubuna ise Klasik ayak masajı uygulanmadan ön test-son test uygulanıp veriler kaydedilmiştir. Verilerin analizinde Sayı, Yüzde, Ortalama, Standart Sapma, Ki- Kare, McNemar ve bağımlı gruplarda t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research has been conducted to determine the effects of classical foot massage on vital signs, pain and nausea-vomiting after laparoscopic cholecystectomy. Material and Method: This research is made between June 2017 and May 2018 at Elazığ Fırat University Hospital General Surgery Clinics as a quasi- experimental research with design of pre-test and post-test control groups. The population of research was made up the patients who were underwent Laparoscopic cholecystectomy operation depending on convenience to search criteria whereas, sample composed with 88 patients (44 trials, 44 controls) selected by means of power analysis and selected by random sampling method. Patient Identification, Vital Signs Registration, Pain and Nausea-Vomiting Evaluation Form were used as materials of data collection. Patients were taken to the study 1-6 hours after surgery. The patient identification was applied to the experimental group and after the evaluated vital signs, pain severity, and nausea-vomiting, classic foot massage is applied on for each foot for 5 minutes and their findings were recorded. For the control group, pre-test and post-test were performed without not applied classic foot massage and data were recorded. Number, Percentage, Mean, Standard Deviation, Chi-square, McNemar and paired sample t-test were used in the analysis of the data.