Total tiroidektomi yapılan ve patoloji piyeslerinde insidental paratiroid dokusu saptanan hastaların kemik mineral yoğunluğunun değerlendirilmesi
  1. Tez No: 507848
  2. Yazar: GÜLAY ÖZBÖLÜK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NURİ ALPER ŞAHBAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş: Benign ve malign hastalıklar için uygulanan tiroid cerrahisi, cerrahi pratiğinde en sık yapılan girişimler arasındadır. Malign hastalıklar, inflamatuar hastalıklar, tekrarlayan cerrahiler ve hipertiroidili hastalarda komplikasyon oranları daha fazladır. Bu komplikasyonların başında hipokalsemi gelmektedir. Amaç: Litaratürde tiroidektomi ameliyatlarında insidental paratiroid dokusu çıkarılmasının hipokalsemi üzerine etkisini araştıran ve insidental paratiroidektomiye neden olan risk faktörlerini araştıran pek çok çalışma mevcuttur. Ancak kemik mineral yoğunluğuna etkisini araştıran çalışmalar yoktur. Çalışmamızdaki amacımız, total tiroidektomi esnasında insidental paratiroidektominin kemik mineral yoğunluğuna ve osteoporoz üzerine etkisini ortaya çıkarmaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2013 ile Aralık 2016 tarihleri arasında İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde Multinodüler Guatr, Graves, Toksik Multinodüler Guatr, malignite tanılarıyla Total Tiroidektomi, Tamamlayıcı Tiroidektomi, Total Tiroidektomi + Santral Boyun Diseksiyonu, Total Tiroidektomi + Fonksiyonel Boyun Diseksiyonu, Total Tiroidektomi + Modifiye Radikal Boyun Diseksiyonu ameliyatı yapılan 983 hastanın patoloji raporları retrospektif olarak incelendi. Patoloji piyesinde insidental paratiroid dokusu saptanan 72 kadın hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik bilgileri, post operatif biyokimyasal değerleri (Kalsiyum, Albumin, Parathormon, D vitamini, Fosfor, Alkalen fosfataz), kemik mineral yoğunluğu (KMY), The World Health Organization Frakture Risk Assessment Toll (FRAX) fraktür riskleri kaydedilerek aralarındaki ilişki değerlendirildi. Bulgular: Hastalar KMY'na göre normal, osteopenik ve osteoporotik olmak üzere üç gruba ayrıldı. Menopoz ve 45 yaşın üzerinde olan hastalar osteopenik ve osteoporotik grupta daha fazlaydı. Genişletilmiş cerrahi uygulanan hastalarda daha fazla sayıda paratiroid çıkarılmıştı. Çıkarılan paratiroid sayısıyla hipokalsemi arasında bağlantı saptanmadı. Patoloji piyeslerinde bir veya iki paratiroid dokusuna rastlandı. Sonuç: Çıkarılan paratiroid sayısının KMY üzerine etkisi saptanmadı. Menopoz ve ileri yaş, osteoporoz için risk faktörüdür. Genişletilmiş cerrahi, insidental paratiroidektomi için risk faktörüdür.
Özet (Çeviri)
Introduction: Thyroid surgery of benign and malign diseases is one of the most common procedure performed in surgical practice. Complication rates are higher among patients with malign or inflammatory diseases, under going recurrent surgeries and hyperthyroid patient. Hypocalcemia is the leading complication. Aim: There are several studies investigating the effect of incidental parathyroid tissue removal on hypocalcemia in thyroidectomy intervention sand the risk factors for incidental parathyroidectomy. However, there are no studies investigating the effect on bone mineral density. In our study, we aimed to reveal the effect of incidental parathyroidectomy following total thyroidectomy over bone mineral density and osteoporosis. Methods: The pathology reports of 983 patients diagnosed with Multinodular Goiter, Graves, Toxic Multinodular Goiteror Malignity who underwent Total Thyroidectomy, Complementary Thyroidectomy, Total Thyroidectomy + Central Neck Dissection, Total Thyroidectomy + Functional Neck Dissection, Total Thyroidectomy + Modified Radical Neck Dissection between January 2013 and December 2016, in Istanbul Bakırköy Sadi Konuk Researchand Training Hospital, Surgery Clinic, were retrospectively reviewed. Seventy-two female patients with findings of incidental parathyroid tissue in the pathology specimen were included in thestudy. Demographic data, postoperative biochemical values (Calcium, Albumin, Parathormone, Vitamin D, Phosphorus, Alkaline phosphatase), Bone Mineral Density(BMD), FRAX fracture risks were recorded and the relationship between them was evaluated. Results: Patients were divided into three subgroups according to BMD: normal, osteopenic and osteoporotic. Patients on menopause and older than 45 years were more frequently classified in the osteopenic and osteoporotic group. Patients undergoing expandedsurgery had a largeramount of parathyroid gland removed. There was no correlation between thenumber of removed parathyroid glands and hypocalcemia. Overall, one or two parathyroid tissues were found in pathology specimens. Conclusion: There was found no effect of the number of removed parathyroid gland over BMD. Menopause and advanced age are risk factors for osteoporosis. Expanded surgery constitutes a risk factor for incidental parathyroidectomy.