Hastane çalışanlarının öğrenilmiş güçlülük düzeyleri ve iç dış kontrol odağı arasındaki ilişkinin yönetsel açıdan incelenmesi: Bir hastane uygulaması
Management of a hospital investigation of the relationship between the learned strength levels of hospital stairs and the internal control case: A hospital implementation
  1. Tez No: 507849
  2. Yazar: HASRET KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE NİLAY GEMLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Güçlülük teorisinin temelinde sosyal ve bireysel güçlülük kavramları bulunmaktadır Öğrenilmiş güçlülük, öğrenilen başa çıkma becerileri, öz yönetim teknikleri ve öz kontrol yetenekleridir. Kontrol odağı, kişinin davranışlarını, kaderini kimin ve neyin belirlediğine ilişkin bir algıdır. Sağlık 7/24 çalışılan, stresin yüksek olduğu mesainin fazla olduğu bir sektördür. Bu sebeple insan kaynağı oldukça önem arz etmektedir. Bu çalışma, hastane çalışanlarının öğrenilmiş güçlülük düzeylerinin iç dış kontrol odağına olan ilişkisinin yönetsel açıdan inceleyebilmek amacı ile yapılmıştır. Kolayda örneklem yöntemi ile seçilen hastane bünyesindeki çalışanlara gönüllülük kuralına riayet edilerek, araştırmada veri toplama aracı olan demografik bilgiler anketi ve Rosenbaum'un Öğrenilmiş Güçlülük Ölçeği ile Rotter'in İç-Dış Kontrol Odağı Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS.15 programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
At the core of the theory of strength is the concepts of social and individual strength. Learned strength, learned coping skills, self-management techniques and self-control skills. Control focus is a perception of who and what determines their behavior, their destiny. Health is a sector that works 24/7 and has a high stress level. For this reason, human resources are very important. This study was conducted with the aim of examining the relationship between learned strength levels of hospital staff and the internal control center. Demographic information survey, Rosenbaum 's Learned Powerfulness Scale and Rotter' s Internal - External Control Locus Scale were used in the study. The data were analyzed in the SPSS.15 program.