12 haftalık çabuk kuvvet antrenman programının güreşçilerin dinamik denge, bacak kuvveti,relatif güç, sürat ve vücut kompozisyonuna etkisinin incelenmesi
Investigation ofthe effects of 12 week quick power training programme on dynamic equilibrium, leg strength, relative power, speed and body composition of wrestlers
  1. Tez No: 507884
  2. Yazar: KÜBRA KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
12 Haftalık Çabuk Kuvvet Antrenman Programının Güreşçilerin Dinamik Denge, Bacak Kuvveti, Relatif Güç, Sürat ve Vücut Kompozisyonuna Etkisinin İncelenmesi Bu çalışmanın amacı; 12 Haftalık Çabuk Kuvvet Antrenman Programının Güreşçilerin Dinamik Denge, Bacak kuvveti, Relatif Güç, Sür'at ve Vücut Kompozisyonuna Etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya, 18-25 yaşları arasında, aktif güreş yapan, ulusal düzeyde derece yapmış 21'i denek, 21'i kontrol grubu olmak üzere toplam 42 erkek sporcu gönüllü olarak katıldı. Denek ve kontrol grubu güreşçilerin ölçümleri çalışma öncesi ve çalışma sonrası alındı. Elde edilen veriler SPSS programıyla denek ve kontrol grubu güreşçiler arasındaki farklılıkları belirlemede bağımlı gruplarda t testi uygulandı ve p0,05).
Özet (Çeviri)
Investigation ofthe Effects of 12 Week Quick Power Training Programme on Dynamic Equilibrium, Leg Strength, Relative Power, Speed and Body Composition of Wrestlers The purpose of this study is to investigation of the effects of 12 week quick power training programme on dynamic equilibrium, leg strength, relative power, speed and body composition of wrestlers. In the study, a total of 42 male athletes voluntarily participated, from 18 to 25 years of active wrestling, 21 subjects and 21 control group. Measurements of the wrestler and the control group were taken before and after the study. The obtained data were used for t-test for between control group and wrestlers with SPSS programme, with p 0.05).