Florid içerikli restoratif materyallerin florid salımlarının ve floridle yeniden yüklenebilme özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of floride release and recharge characteristics of floride-containing restorative materials
- Tez No: 507887
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN AKBAY OBA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez çalışmasında, yeni jenerasyon cam hibrit restoratif materyallerin in vitro koşullarda florid salım konsantrasyonları ve floridle yeniden yüklenebilme kapasiteleri değerlendirilmiştir. İonofil U (GCİS), Photac Fil Quick Aplicap (RMCİS), Beautifil II (Gİ), Equia Forte (CH), Glass Fill (CK) restoratif materyalleri 5 mm çapında 2 mm derinliğindeki paslanmaz çelik kalıplara yerleştirilerek, her materyalden 17 adet hazırlanmıştır. Örnekler, 24 saat boyunca % 95 bağıl nemde 37°C'da saklanmıştır. Örnekler hazırlandıktan 24 saat sonra, karbid frez yardımıyla bitirme işlemleri, Sof-lex diskler ile polisaj işlemleri yapılmıştır. Her gruptan bir adet örneğe bitirme polisaj işlemleri yapılmamıştır. Örnekler, deney periyodu boyunca 5 ml deiyonize su içeren polietilen tüplere aktarılmıştır ve 37°C'da bekletilmiştir. Örneklerin florid salım konsantrasyonları 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 14, 21 ve 28. günlerde florid iyonuna duyarlı olan iyon seçici elektrod kullanılarak ölçülmüştür. 28. günde örneklere 4 dakika boyunca 2 ml % 1,23'lük APF jel (İonite) uygulanmıştır. Daha sonra, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 14, 21 ve 28. günlerde materyallerin florid salım konsantrasyonları ölçülerek, floridle yeniden yüklenebilme kapasiteleri değerlendirilmiştir. Her deney periyodunda florid iyonu ölçümlerinde 24 saatlik süre baz alınarak ölçüm yapılmıştır. Her bir materyalin farklı günlerdeki florid salım konsantrasyonları ve farklı materyallerin aynı günlerdeki florid salım konsantrasyonları ANOVA testi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Materyallerin başlangıçtaki florid salım konsantrasyonları ile APF jel uygulandıktan sonraki florid salım konsantrasyonları ise, Student t-testi kullanılarak kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, floride release concentrations and floride recharge capacities of new generation glass ionomer cement containing restorative materials were evaluated in vitro. Ionofil U (CGIC), Equia Forte (GH), Glass Fill (GC) Photac Fil Quick Aplicap (RMGIC) and Beautifil II (GI) restorative materials have been prepared in accordance with the manufacturers' recommendations. 2 mm deep stainless steel molds with a diameter of 5 mm were used to prepare the specimens (n = 17). Samples were stored at 37°C in 95% relative humidity for 24 hours. 24 hours after preparation, the specimens were finished with carbide bur and polished with Sof-lex discs. Finishing polish was not applied for one sample in each group. Samples were transferred to polyethylene tubes containing 5 ml of deionized water during the experimental period and incubated at 37°C. Floride release concentrations of the samples were measured on days 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 14, 21 and 28 using ion selective electrodes sensitive to floride ions. On day 28, 2 ml of 1.23% APF gel (Ionite) was applied to the specimens for 4 minutes. Floride recharge capacities were then evaluated by measuring the floride release concentrations of the materials during the specified times. For each test period, the floride ion measurements were determined based on a 24-hour period. Floride release concentrations on different days of each material and floride release concentrations on different days of different materials were statistically compared by ANOVA test. Initial floride release concentrations and after APF gel application were compared using Student's t-test.