Cam iyonomer içerikli farklı restoratif materyallerin fluorid salınım ver geri alım özelliklerinin, yüzey pürüzlülüklerinin ve dentine bağlanma değerlerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comperative Evaluation of Fluor Releasing and Re-charge Properties, Surface Roughness and Bonding Values to Dentine of Different Restorative Materials Containing Glass Ionomer
  1. Tez No: 288727
  2. Yazar: MEHMET BANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı yapıda cam doldurucu içeren restoratif materyallerin fluorid salınım ve geri alım kapasitelerini, değişik pH seviyelerinin yüzey pürüzlülüğüne etkisini ve bu materyallere mikro gerilme test yöntemi uygulayarak bağlanma kuvvetlerini karşılaştırmaktır.Çalışma için 5 farklı cam iyonomer içerikli restoratif materyal seçildi. Bu materyaller; geleneksel cam iyonomer siman, rezin modifiye cam iyonomer siman, nano dolduruculu rezin modifiye cam iyonomer siman, giomer (pre-reacted glass ionomer) ve poliasit modifiye kompozit rezin(kompomer)`dir.Çalışmada materyallerin fluorid salınım ve geri alım miktarlarını belirlemek için iyon analiz cihazına (pH/ISE meter, model 710A) bağlı iyon-spesifik elektrot (96-09BN) kullanıldı. Yüzey pürüzlülüğü, uç çapı 5 µm olan bir profilometre cihazı (Surftest; Mitutoyo Corp, Tokyo, Japan) kullanılarak belirlendi. Mikro gerilme test tekniği için ise Universal test cihazı (Micro Tensile Tester T-61010K Bisco, US) kullanıldı.Çalışmada tüm materyallerin bütün test periyodlarında fluorid salınımı yaptığı görüldü. 1.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the fluor releasing and uptaking capacity by comparing restorative materials containing glass fillers with different structures and convantional glass ionomer cement; to determine the effect of various pH levels on surface roughness of glass ionomer based restorative materials; and to compare bonding forces by applying the micro-tensile test method to these materials.Five different restorative materials containing glass ionomer were selected for the study. These materials are conventional glass ionomer cement, resin-modified glass ionomer cement, resin-modified glass ionomer cement with nano-fillers, giomer (pre-reacted glass ionomer) and polyacid-modified composit resin(compomer).In the study ion-specififc electrod (96-09BN) connected to ion-analysis machine (pH/ISE meter, model 710A) was used to determine the concentration of fluoride. Surface roughness was determined by using a profilometer (Surftest; Mitutoyo Corp, Tokyo, Japan) with a tip diameter of 5 µm. The universal test machine (Micro Tensile Tester T-61010K Bisco, US) was used for micro-tensile testing technique.In the study fluoride release of all materials was demonstrated at all test periods. Fluoride releasing values at first day were reported statistically significant in conventional GIC compared to other materials.