Biyoaktif cam içerikli rezin modifiye cam iyonomer simanın in-vivo ve in-vitro değerlendirilmesi
In-vivo and in-vitro evaluation of resin modified glass ionomer cement with bioactive glass content
  1. Tez No: 520664
  2. Yazar: FATMA DEMİRAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE KORKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Cam iyonomer simanlar, kimyasal adezyonları ve florid salınım özellikleri ile çocuk diş hekimliğinde en sık kullanılan restoratif materyallerdendir. Son yıllarda cam iyonomer simanların bağlantı değerlerini ve remineralizasyon kabiliyetlerini artırmak ve aynı zamanda antimikrobiyal etkinlik sağlamak amacıyla içeriğine biyoaktif cam doldurucu ilave edilmesi düşünülmüştür. Çalışmada, biyoaktif cam içerikli rezin modifye cam iyonomer simanın florid salınım değeri, antibakteriyel özelliği ve 12 aylık klinik başarısının geleneksel cam iyonomer ve rezin modifiye cam iyonomer simanlarla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın in-vivo kısmında, Necmettin Erbakan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi; Pedodonti kliniğine başvuran 5-11 yaş arası 108 hastada yapılan restorasyonların değerlendirilmesi yapıldı. Çalışmada kullanılan GC Fuji II LC rezin modifiye cam iyonomer siman, Riva Light Cure rezin modifiye cam iyonomer siman, GC Fuji IX GP cam iyonomer siman ve Activa Bio-Active Restorative mateyalleri kullanılarak her bir grup için 60 adet dişe (n=60) toplam 240 restorasyon yapıldı. Yapılan restorasyonların 3., 6. ve 12. ay sonunda takipleri yapılarak modifiye USPH kriterlerine göre değerlendirildi. Elde edien veriler Ki-kare ve Fisher gerçeklik testi kullanılarak istatistiksel olarak analiz edildi. Sayısal verilerin karşılaştırılmasında Mann-Whitney U analizi uygulandı. Çalışmanın in-vitro kısmında ise, her bir materyal için 8mm çapında ve 2 mm yüksekliğinde 10 adet disk şeklinde örnek hazırlandı. Hazırlanan örneklerin 1., 2., 7., 14., 21., 28., 29., 35. ve 42. günlerindeki florid salınım değerleri flor spesifik iyon analizörü kullanılarak tespit edildi. Materyallerin antibakteriyel etkinlikleinin tespit edilebilmesi için her grup için 6 adet (n=6) disk şeklinde örnek (8x2mm) hazırlandı. Hazırlanan diskler üzerinde Streptococcus mutans, Staphylococcus aureus ve Escherichia coli suşları kullanılarak süspansiyon testi ve biyofilm testi yapılarak antibakteriyel etkinlik testleri yapıldı. Çalışmadan elde edilen bulgular değerlendirildiğinde 12 aylık takip sonucunda Activa Bio-Active Restorative materyalinin klinik başarısının diğer materyallere kıyasla istatistiksel olarak daha yüksek olduğu bulunmuştur. Benzer şekilde Activa Bio-Active Restorative materyalinin antibakteriyel etkinliğinin diğer materyallere kıyasla yüksek olduğu ancak aynı materyallerin florid salınım değerlerinin diğer materyallere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde düşük olduğu görülmüştür. Sonuç olarak Activa Bio-Active Restorative materyalinin klinik olarak başarılı ve tercih edilebilir bir materyal olduğu düşünülmektedir. Ancak materyalin uzun dönem klinik sonuçlarının görülmesi ve mekanik özelliklerinin belirlenebilmesi açısından daha uzun süreli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Glass ionomer cements are the most commonly used restorative materials in child dentistry because of chemical adhesions and fluoride releasing properties. In recent years, it has been thought to add bioactive glass filler to the contents of the glass ionomer cements in order to increase their adhesion and remineralization abilities and at the same time provide antimicrobial activity. This study, it was aimed to compare fluoride release value, antibacterial properties and 12-month clinical success of bio-active glass modified glass ionomer cement with conventional glass ionomer and resin modified glass ionomer cements. In-vivo section of the study, the evaluation of restorations made in 108 patients between 5-11 years old was evaluated who applied to the Necmettin Erbakan University Faculty of Dentistry; pedodontics clinic. A teeth of 240 (n=60) were restored for each group using GC Fuji II LC resin modified glass ionomer cement, Riva Light Cure resin modified glass ionomer cement, GC Fuji IX GP glass ionomer cement and Activa Bio-Active Restorative materials used in the study. Restorations are follow-up end of the 3rd, 6th and 12th months and the was evaluated according to the modification USPH criteria. The obtained data were analyzed statistically using Chi-Square and Fisher's Exact test. Mann-Whitney U analysis was performed for comparison of numerical data. In the in-vitro section of the study, 10 disc-shaped specimens of 8 mm diameter and 2 mm height were prepared for each material for the fluoride release test. Fluoride release values of the specimen were determined using a fluorine specific ion analyzer on days 1, 2, 7, 14, 21, 28, 29, 35 and 42. To evaluate the antibacterial properties of materials, 6 (n = 6) disc-shaped specimens (8x2mm) were prepared for each group. Suspension test and biofilm test were performed on the prepared disks using Streptococcus mutans, Staphylococcus aureus and Escherichia coli strains and antibacterial efficiency tests were performed. According to the result of the study, it was found that the clinical success of Activa Bio-Active Restorative material was statistically higher than the other materials at the end of 12 months follow-up. Similarly, the antibacterial activity of Activa Bio-Active Restorative material was found to be higher compared to other materials but the fluoride release values of the same material were found to be statistically significantly lower than the other materials. In conclusion, Activa Bio-Active Restorative material is considered to be a clinically successful and preferable material. However, further studies are needed to determine the long-term clinical trial of the material and to determine its mechanical properties.