Florür salınımı yapan farklı restoratif materyallerin süt dişlerine etkilerinin in vitro olarak değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of different restorative materials releasing fluoride on primary teeth in vitro
  1. Tez No: 838238
  2. Yazar: MUSTAFA OKTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE KORUYUCU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Diş çürükleri yaygın, önlenebilir hastalıklardan biri olup, ağız içi ağrıların ve diş kayıplarının birincil nedenleri arasında bulunmaktadır. Florid, diş çürüğünün önlenmesinde ve kontrol altına alınmasında etkili ve güvenli bir ajan olarak bildirilmektedir. Bu nedenle günümüzde jel, vernik, diş macunu ve restoratif materyaller gibi birçok ürün florid iyonunu içermekte olup, dental tedavilerde florid salınımı yapabilen restoratif materyaller tercih edilmektedir. Günümüzde cam iyonomer simanlar, kompomerler, cam karbomerler, giomerler ve florid içerikli kompozit rezinler olmak üzere birçok florid içerikli restoratif materyal bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar incelendiğinde, florid salınımı yapan restoratif materyallerin florid salınımları ile ilgili diskler üzerinde yapılan birçok çalışma mevcut olup, diş üzerinde florid dışında diğer iyon salınımları ile ilgili çalışmalar sınırlı sayıda bulunmaktadır. Bu nedenle, bu uzmanlık tezi çalışmasında florid salınımı yapan çeşitli restoratif materyallerin süt dişlerine iyon salınımlarının in vitro olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada İonofil U (gcis), Dyract XP (kompomer) EQUIA Fil (cam hibrit), SDR plus U (kompozit) ve Beautifil-Bulk (giomer) materyalleri kullanılmıştır. Materyallerin 1., 14., ve 35. günlerde süt dişlerindeki iyon salınım konsantrasyonları EDAX TEAM programında SEM cihazında değerlendirilmiştir. Bu araştırma sonucunda; kullanılan restoratif materyaller arasında en yüksek ortalama florid salınım değeri cam iyonomer grubunda tespit edilirken bunu sırasıyla cam hibrit restoratif materyal, kompomer, giomer ve bulk akışkan kompozit materyalin takip ettiği saptanmış ve bu bulgular doğrultusunda, daha yüksek florid salınımı göstermeleri ve zamanla florid salınımında görülen azalmanın diğer materyallere göre daha az olması nedenleriyle cam iyonomer simanların ve cam hibrit restoratif materyallerin özellikle yüksek çürük riski olan hastalarda kullanımının uygun olabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Dental caries is one of the common, preventable diseases and is among the primary causes of oral pain and tooth loss. Fluoride is reported as an effective and safe agent in the prevention and control of dental caries. Therefore, today, many products such as gel, varnish, toothpaste and restorative materials contain fluoride ions, and restorative materials that can release fluoride are preferred in dental treatments. Today, there are many fluoride-containing restorative materials, including glass ionomer cements, compomers, glass carbomers, giomers and fluoride-containing composite resins. When the studies areexamineds, there are many studies on the fluoride release of the restorative materials that release fluoride on the discs, and there are a limited number of studies on the ion releases other than fluoride on the teeth. Therefore, in this specialization thesis, it was aimed to investigate the ion release of various restorative materials that release fluoride to primary teeth in vitro. In the study, Ionofil U (gcis), Dyract XP (compomer), EQUIA Fil (glass hybrid), SDR plus U (composite) and Beautifil-Bulk (giomer) materials were used. The ion release concentrations of the materials in the primary teeth on the 1st, 14th and 35th days were evaluated in the SEM device in the EDAX TEAM program. As a result of this research; among the restorative materials used, the highest average fluoride release value was determined in the glass ionomer group, followed by glass hybrid restorative material, compomer, giomer and bulk flow composite material, and in line with these findings, higher fluoride release and the decrease in fluoride release over time were found to be other. It has been predicted that glass ionomer cements and glass hybrid restorative materials may be appropriate, especially in patients with high caries risk, due to the fact that they are less than other materials.