Corona işlemi altında grafların k-iletişim sayısı
- Tez No: 50789
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. PINAR DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Bir iletişim ağının zedelenebilirlik değeri, bazı merkezlerin veya bağlantı hatlarının bozulmasından sonra iletişimin kesilmesine kadar ağın dayanma gücünü gösterir. Bu n-tepeli bir G grafi ile temsil edildiğinde bazı tepelerin atılmasıyla grafin zedelenebilirlik değeri Chuctal, Woodal, Barefoot-Entringer-Swart vb. araştırmacılar tarafından çeşitli açılardan ele alınarak incelenmiştir. Bu çalışmadaki amacımız, G10G2 grafindan atılan tepelerin kümesi S olmak üzere GıoGr-S grafinın bileşenlerinin tepe sayısını önceden belirleyerek corona işlemi altındaki bu grafin zedelenebilirliğinin ölçülmesi problemini incelemektir. Birinci bölümde, bu çalışmada kullanılacak bazı graflara ait tanım ve teoremler ifade edilmiştir. Corona işleminin tanımı yapılarak özellikleri üzerinde durulmuş ve graflardaki zedelenebilirlik kavramı ve zedelenebilirlik değerinin ölçümü için bir G grafinın k-iletişim sayısı anlatılmıştır. Ayrıca temel graflann k-iletişim sayılan verilip Wm ve Sm graflanmn k-iletişim sayıları ispatlanmıştır. ikinci bölümde ise sırasıyla Pm, Cm, Wm,Km ve Sm graflannm G" grafi ile corona işlemi allında meydana gelen yeni graflann k-iletişim sayısı incelenmiştir. Daha sonra aynı düşünce yapısı üç graf için uygulanmıştır. Üç grafin corona işlemi ile birleşmesi İki önemli sonuç teorem olan Teorem 2.2.6 ve Teorem 2.2.12 ile ifade edilmiştir. Bunların sonucu olarakta graflann corona işlemi altındaki birleşme özelliği olmadığı görülmüştür. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY The vulnerability value of a communication network shows the resistance of the net after the disruption of some centers or connection lines until the communication break down. The vulnerability value by throwing away some vertices an n-centered graph G representing this communication network is considered and examined by Chavatal [7], Woodal [15], Berefoot-Entringer - Swart [1,2] and other researchers with different aspects. Our aim in this thesis is examining the problem of measuring the vulnerability of the G10G2 product graph by determining the number of vertices of the graph G10G2-S, here S is the set of the thrown away vertices from the graph Gı o G2. In the first part, some theorems and definitions related to the graphs that will be used in this thesis, the definition of corona operation and its properties are given. And then communication number k of a graph G, is experessed to measure the vulnerability value and vulnerability concept of a graph G is given. Furthermore, communication number k of basic graphs are given Wm and Sm graphs are proved. In the second part, its examined that the communication number k of new graphs which are obtained from respectively Pm, C^, Wm,Km, S» graphs combined with G" graph by using the definition of corona operation. And then, same structure is used for three graphs. The definition of corona operation for three graphs is explained by two important theorems; theorem 2.2.6 and theorem 2.2.12. As an results of these knowledges, there is no combination property of corona operation for graphs. 39