Farklı kök kanal şekillendirme sistemlerinin kök dentin kırılma direnci üzerine etkisi
Effect of different root canal preparation systems of root dentin fracture resistance
  1. Tez No: 523438
  2. Yazar: EDA GÜRSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECAİ ZAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmamızın amacı,kök kanal şekillendirmesinde kullanılan ProTaper Next, One Shape New Generation, WaveOne Gold döner alet sistemlerinin kök dentin kırılma direnci üzerine etkilerinin incelenmesidir. Bu çalışmada, periodontal ya da ortodontik sebeple çekilmiş 80 adet tek kök ve tek kanallı daimi alt küçük azı dişleri kullanıldı. Tüm dişlerden mezio-bukkal ve bukko-lingual yönde periapikal radyografiler alınarak birden fazla kanallı, kök kanal kalsifikasyonu tespit edilen ve foramen apikale gelişimini tamamlamamış olan dişler çalışmaya dahil edilmedi. Dişlerin koronal kısımları, çalışma uzunlukları 13-14 mm olacak şekilde su soğutması altında elmas diskler ile uzaklaştırılarak standardize edildi. Dişler rastgele olarak 4 çalışma grubuna ayrıldı. Grup 1 (Kontrol Grubu): 20 dişin kök kanallarının şekillendirme işlemi, el eğeleri ile step-back tekniği uygulanarak gerçekleştirildi. Grup 2: 20 dişin kök kanallarının şekillendirme işlemi, One Shape New Generation (OSNG) Ni-Ti döner eğe sistemi kullanılarak yapıldı. Grup 3: 20 dişin kök kanallarının şekillendirme işlemi, Protaper Next (PTN) Ni-Ti döner eğe sistemi kullanılarak düşük apikal basınçla uygulandı. Grup 4: 20 dişin kök kanallarının şekillendirme işlemi, WaveOne Gold (WOG) Ni-Ti döner eğe sistemi kullanılarak yapıldı. Kök kanallarının şekillendirilmesi esnasında, her bir örnek için toplam 20 ml %1'lik NaOCl kullanıldı ve kök kanalları kağıt koniler ile kurutuldu. Şekillendirme işlemi tamamlanan köklerin kanalları Elements Free Obturasyon Sistemi ile dolduruldu. Dolumu tamamlanmış dişlere, Universal test cihazı (LF Plus, LLOYD, Instrument, Ametek Inc, İngiltere) ile 5 mm çapındaki küresel uç yardımıyla kırık meydana gelene kadar vertikal kuvvet uygulandı (1 mm/min). Kırılmanın meydana geldiği maksimum kuvvet, her diş için ayrı ayrı olmak üzere Newton cinsinden kaydedildi. Çalışmamızdan elde edilen veriler SPSS (ver:22.0) programına yüklenerek verilerin dağılımlarının normalliği Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirildi. Veri dağılımları normal olduğundan parametrik testler uygulandı. Grupların karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi, post hoc Tukey testi uygulandı ve yanılma düzeyi 0.05 olarak alındı. Kontrol grubu, diğer çalışma grupları ile kıyaslandığında dentin direnç değerleri açısından istatistiksel olarak en yüksek değerleri göstermiştir (p0.05), WOG grubu daha yüksek değerler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of present study is to examine the effects of ProTaper Next, WaveOne Gold, One Shape New Generation rotary instrument systems used in root canal shaping on root dentin fracture resistance. In this study, 80 single-root and single-canal permanent lower teeth extracted for periodontal or orthodontic reasons were used. Teeth that had multiple canals, root canal calcification and uncomplete foramen apical development were excluded from the study by taking periapical radiographs of all teeth from mesio-buccal and bucco-lingual. The working lenght were standardized by removing of coronal parts of the teeth with a diamond disc under water cooling to 13-14 mm. The teeth were randomly divided into 4 working groups. Group 1 (control group): The shaping of the root canals of 20 teeth was accomplished by applying step-back technique with hand files. Group 2: The shaping of the root canals of 20 teeth was performed using the OSNG Ni-Ti rotary file system. Group 3: Twenty teeth root canal preparation was performed with Protaper Next (PTN) Ni-Ti rotary file system with low apical pressure. Group 4: Twenty teeth root canal preparation was performed using a WaveOne Gold (WOG) Ni-Ti rotary file system. Each sample was irrigated with 20 ml 1% NaOCl during the preparation procedures and were dried with paper points. The canals of the prepared teeth were filled Elements Free Obturator System. Filled-up teeth were subjected to a vertical force (1 mm / min) using a universal tester (LF Plus, LLOYD, Instrument, Ametek Inc, England) with the aid of a spherical tip with a diameter of 5 mm. The maximum force required to break the fence was recorded in Newtons. The data obtained from our study were loaded on the SPSS (data: 22,0) program and the normality of the distributions of the data was evaluated by the Kolmogorov-Simirnov test. Parametric tests were applied when data distributions were normal. One way analysis of variance, post hoc Tukey test was used to compare the groups and the level of error was taken as 0.05. The control group showed the highest statistical value in terms of dentin resistance when compared to the other experimental groups (p0.05), but WOG group showed higher values.