Pazopanib tedavisi alan metastatik yumuşak doku sarkomu hastalarında tedavi yanıtı ve bu durumu etkileyen faktörler
Treatment response in metastatic soft tissue sarcoma patients receiving pazopanib threapy and factors affecting this condition
  1. Tez No: 702747
  2. Yazar: CEM MURAT SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ULUS ALİ ŞANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Pazopanib, yumuşak doku sarkomlarının tedavisinde kullanılan tek tirozin kinaz inhibitörüdür ve tedavinin ilerleyen hatlarında kullanılmaktadır. Birçok sarkom alt tipinde kullanılmakta olan bu tedavide alınan yanıtlar değişkenlik göstermektedir. Bu çalışmada tedaviye yanıtı etkilemesi öngörülen parametreler histolojik alt tip, metastatik odak sayısı, Pazopanib tedavisinin verildiği hat ve tümör derecesi olarak belirlenmiştir. Bu parametreler, progresyonsuz sağkalım süresi ve klinik yanıt verileri üzerine etkileri açısından değerlendirilmiştir ve sonuçların dünya verileriyle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Alt tiplerden bağımsız olarak düşük tümör derecesi ve özellikle az metastatik odak sayısı olan hastalarda başarısının daha da arttığı görüşüne varılmıştır. Ek olarak, tedavinin 2. veya 3.hat olarak verilmesi çok daha ileri basamaklarda verilmesinden daha uygun olarak gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Pazopanib is the only used tyrosine kinase inhibitor used in the treatment of sarcomas and is used in later lines of therapy. Responses to this treatment, which is used in many sarcoma subtypes, vary. In this study, the parameters predicted to affect the response to treatment were determined as histological subtype, count of metastatic site, the line where Pazopanib was given and tumor grade. These parameters were evalutaed for their effects on progression-free survival and clinical response data, and it was aimed to compare the results with world data. It was concluded that, regardless of subtypes, the success of patients with a low tumor grade and especially a small number of metastatic site increased even more. In addition, giving the treatment as a 2nd or 3rd line seems to be more appropriate than giving it at much more advanced stages.