Yumuşak doku sarkomlarında prognostik faktörler ve sağkalım analizi
Prognostic factors and survival analysis in soft tissue sarcomas
- Tez No: 525943
- Danışmanlar: PROF. DR. PERRAN FULDEN YUMUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Sarkomlar ağırlıklı olarak embriyonik mezodermden kaynaklanan heterojen bir nadir tümör grubudur. Genellikle bir ekstremiteden kaynaklanan, ancak vücudun herhangi bir yerinde, özellikle gövde, retroperitonda veya baş-boyunda asemptomatik bir kitle olarak görülürler. Tedavi öncesi radyografik görüntüleme, bir tümörün lokal boyutunu tanımlamak, hastalığı evrelemek, biyopsileri yönlendirmek ve tanıya yardımcı olmak için önemlidir. Çalışmamızda yumuşak doku sarkomlu hastaların demografik bilgileri, patoloji sonuçları, uygulanan tedavileri değerlendirilerek prognozu etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve genel sağkalım analizi yapılması amaçlandı. Metod: Merkezimiz Tıbbı Onkoloji Polikliniğine ocak 2000 - şubat 2017 tarihleri arasında başvuran ve yumuşak doku sarkomu tanılı, tüm hastaların dosya bilgileri ve hastane kayıt sistemindeki bilgileri retrospektif olarak tarandı ve gerekli verileri tam olan 80 hasta çalışmaya dahil edildi. İstatiksel analiz, SPSS programı ile %95 güven aralığında yapıldı. Sağkalım analizleri Kaplan Meier, sağkalım üzerine etkili değişkenleri değerlendirmede long rank kullanıldı. Tek değişkenli analizde sağkalım açısından anlamlı farklılıkları bulunan faktörler Cox regresyon analizi modeline yerleştirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Sarcoma is a heterogen tumor group that mainly born of embryonic mesoderm. Generally they are originated from an extremity but may be presented as an asymptomatic mass in any part of body especially trunk, retroperitoneal area or at head and neck. Radiologic imaging is important to adjust local tumor mass, to direct areas that can be available for biopsy and to support diagnosis at the same time. In this study we aimed to determine factors that can effect prognosis and perform general survival analysis of patients who have soft tissue sarcomas by evaluating demographic datas, pathologic examinations and treatment modalities Methods : We retrospectively examined 80 patients that referred to our medical oncology clinic and who diagnosed with soft tissue sarcoma between January 2000 to February 2016. Statistical analyses were performed with SPPS with 95% confidence interval. Survival analyses were done with Kaplan Meier and long rank was used for evaluating variables that effect survival. Results: Median follow up duration was 24 (2-240) months and 23 patients were died during follow up period. 42 (52.5%) of patients were male. Mean age was 51.1 (±14,5).