Süt azı dişlerinde pulpanın sağlık durumunun belirlenmesinde pulse oksimetrenin başarısının değerlendirilmesi
Evaulation of the success of pulse oximetry in determining pulp health in primary molar teeth
  1. Tez No: 507949
  2. Yazar: TUĞBA SERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ARIKAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalışmamızın amacı, süt molar dişlerde pulpanın sağlık durumu ve pulse oksimetre ile ölçülen oksijen satürasyon değerleri arasında herhangi bir ilişki bulunup bulunmadığının belirlenmesi ve satürasyon değerlerinin pulpanın durumunu teşhis etme konusundaki etkinliğinin değerlendirilmesidir. Çalışmamıza yaşları 6-9 arasında değişen toplam 77 hastaya ait 95 alt süt ikinci molar diş dahil edilmiştir. Sağlıklı pulpa (pozitif kontrol grubu), reversibl pulpitis ve irreversibl pulpitis gruplarında her bir grupta 25 diş, negatif kontrol grubunda 20 diş olacak şekilde ayrılmıştır. 1. Çalışma grubunda, pulpaya çok yakın çürük lezyonu bulunan, reversibl pulpitis teşhisi konulan ve direkt pulpa kapaklama tedavisi öngörülen dişler yer alırken, 2. Çalışma grubunda çürüğe bağlı gelişen enfeksiyon sonucu oluşmuş, irreversibl pulpitis teşhisi konulan, şiddetli, spontan, uzamış ağrı, perküsyon hassasiyeti ya da patolojik mobilite belirtilerinden en az ikisini gösteren dişler yer almıştır. Pozitif Kontrol grubuna herhangi bir çürük, kırık veya pulpayı etkileyen başka bir patolojik bulgu olmayan sağlıklı pulpaya sahip dişler, Negatif Kontrol grubuna ise çürük nedeniyle gelişen enfeksiyona bağlı olarak kanal tedavisi uygulanmış, klinik ve radyografik olarak herhangi bir patolojinin izlenmediği dişler dahil edilmiştir. Araştırmaya dahil edilen ve 4 grup içerisinde yer alan tüm dişlerde oksijen satürasyon değerleri pulse oksimetre kullanılarak ölçülmüştür. İstatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 21.0 programı ile Shapiro-Wilk, t, Anova, Tukey, Mann-Whitney U ve Spearman korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to determine whether a relationship existed between pulpal health and oxygen saturation values measured with a pulse oximeter in primary molar teeth and to evaluate the efficiency of saturation values in the diagnosis of the pulpal health. A total of 95 mandibular primary second molar teeth from 77 patients between ages 6-9 years were included to our study. The teeth were distributed in 4 groups. The healthy pulp (positive control group), reversible pulpitis and irreversible pulpitis groups included 25 teeth and negative control group included 20 teeth. First study group, for which direct pulp capping treatment was predicted, consisted of teeth with deep caries lesions and a diagnosis of reversible pulpitis. The second study group consisted of teeth with caries-related irreversible pulpitis with at least two of the signs or symptoms of severe, spontaneous, prolonged pain, percussive sensitivity or pathological mobility. The positive control group included teeth with healthy dental pulps without caries, fractures or other pathological findings affecting the pulp. The negative control group included teeth with a previous root-canal treatment due to caries infection and without clinical and radiographic pathologies. Oxygen saturation values were measured in all four groups using a pulse oximeter. Shapiro- Wilk, T, Anova, Tukey, Mann-Whitney U and Spearman correlation tests were used for the statistical analysis with IBM SPSS Statistics 21.0 program.