Prepisyumun varlığının yineleyen idrar yolu enfeksiyonu üzerine etkisi
Effects on the recurring urinary trauma infection of the preposition
- Tez No: 508009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNÇ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Başlık:Prepisyum Derisi Varlığının Yineleyen İdrar Yolu Enfeksiyonu Üzerine Etkisi Amaç ve Hipotez: Sünnet çocuklarda en sık uygulanan cerrahi girişimlerden biridir. Bazı toplumlarda kültürel ve dinsel inançlardan dolayı erkek çocukları binlerce yıldır sünnet edilmektedir. Yapılan çalışmalarda sünnetin idrar yolu enfeksiyonu (İYE), cinsel yolla bulaşan hastalıklar, penis kanseri ve fimozis sıklığını azalttığı gösterilmiştir. Sık idrar yolu enfeksiyonu geçiren hastaların tanı ve tedavi takibi sırasında idrar tetkiki ve idrar kültürü alınmaktadır. Bu hastalarda prepisyumun olası bir mikrooganizma kaynağı olduğu iddia edilmektedir. Bu çalışmada amacımız, idrar yolu enfeksiyonu geçiren hastalarda sünnet yapılarak prepisyum derisinin ortadan kaldırılmasının idrar tetkiki ve idrar kültürü sonuçları üzerinde etkisinin olup olmadığı araştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya Ekim 2017-Nisan 2018 tarihleri arasında, yaşları 0-18 yaş aralığından değişen, Pediatrik Nefroloji tarafından kanıtlanmış İYE geçirme öyküsü olan 20 hasta dahil edilmiştir. Hastaların sünnet operasyonu öncesi idrar tetkiki ve idrar kültürleri değerlendirildi. Hastalardan istenen tetkikler torba yöndemi ve işetme yöntemi ile alınmışır. Hastaların aileleri operasyon ve çalışma hakkında bilgilendirildi. Ailelere operasyon için aydınlatılmış onam formu imzalatıldı. Bulgular: Hastaların sünnet işlemi öncesi bakılan idrar tetkiklerinde (%55) anlamlı bulgu ve idrar kültürlerinde (%95) üreme saptanmuştır. Sünnet işlemi sonrası hastalardan ortalama 40.5 ± 13.5 günde kontrol idrar tetkiki ve idrar kültürü alındı Bakılan idrar tetkiklerinde 18 hastada (%90) patolojik bulgu saptanmazken, 2 hastada (%10) lökosit yüksekliği mevcuttu. Bakılan idrar kültürlerinde 5 hastada (%25) üreme saptanırken; 15 hastada (%75) üreme saptanmadı. İşlem sonrası bakılan idrar tetkiklerinde hiçbir hastada nitrit pozitifliği saptanmadı Sonuç: Sünnetin yararı ve uygulamaları konusunda halen tartışmalar ve fikir ayrılıkları devam etse de, özellikle 1 yaş altı çocuklarda, sünnet operasyonunun İYE riskini azalttığı önemli çalışmalarda gösterilmiştir. İYE sebeplerinde biri kabul edilen sünnet derisindeki kolonizasyonun engellenmesi sonrasında, bu hastaların İYE ve nefrolojik açıdan takiplerinin daha sağlıklı yapılabileceği düşünülmektedir. Bizim çalışmamızda da, kanıtlanmış İYE olan çocuklarda sünnet yapılması koruyucu ve tedavi edici özelliktedir.
Özet (Çeviri)
Title: The Impact of Prepucium's Existence on Recurrent Urinary Tract Infection Aim and hypothesis: Circumcision is one of the most frequently applied surgical intervention in children. In some communities, male children have been circumcised because of cultural and religious beliefs for over thousands of years. Studies show that circumcision reduces the frequency of urinary tract infection (UTI), sexually transmitted diseases, penile cancer and phimosis. During the diagnosis and treatment of the patients who have frequent urinary tract infection, urinalysis and urine culture are performed. In these patients, the prepuce is claimed to be a potential source of microorganism responsible for UTI. In this study, our aim is to search whether the circumcision has an effect on urinalysis and urine culture results in patients who have urinary tract infection. Method: Study includes 20 patients who has UTI medical history proven by pediatric nefroloji, ages ranging between 0-18 from October 2017 to April 2018. Patients' urinalysis and urine culture have been evaluated before the circumcision. Desired analysis has been taken from the patients via pouch method and urination method. Patients' families have been informed about the operation and study. They have made to sign informed consent form for the operation. Results: In the patients' analysis examined before the circumcision related symptoms (%55) in unalysis and reproduction (%95) in urine culture have been detected. After the operation patients have been asked to give control urinalysis and urine culture in approximate 40,5 ± 13 day. Among these urinalysis while in 18 patients (%90) no pathologic findings was detected, in 2 (%10) leucocyte levels was high. Among the urineconclusion culture samples in 5 (%25) reproduction was detected while in 15 (%75) there was none. In no patients there has been nitrite positivity has been detected in the samples after the operation. Conclusion: Although disagreements on the circumcision's benefits and its applications, it is showed in important studies that circumcision lower the risk of UTI in children especially below the age 1. After the prevention of colonisation on prepuce which is thought to be one of the reasons of UTI, It is thought that pursuance of these patients in the aspects of UTI and nephrology can be handled more properly. In our study as well applying circumcision in proven UTI children has protective and remedial features.