Sünnet öncesi prepisyum bakımı
Preputium care before circumcision
  1. Tez No: 242191
  2. Yazar: MUHAMMET DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BEDİİ SALMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Sünnet, glans penisi saran derinin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Sosyokültürel, tıbbi ve dini nedenlerle erkeklerde en eski ve en sık uygulanan cerrahi işlem olmasına rağmen, sünnet öncesi prepisyum bakımı ile ilgili hiçbir çalışma mevcut değildirDoğumda prepisyum glans penise yapışıktır ve zamanla kendiliğinden ayrılır. Prepisyumun glans penise yapışıklığına fizyolojik fimozis denir. Sünnet sırasında prepisyum yapışıklığı tamamen ayrılmış çocuklarda sünnet sonrası hiçbir problem yaşanmazken, prepisyum yapışıklığı olan çocuklarda sünnet sonrasında glans peniste erezyon, bazen de krut tespit edilmiştir. Oluşan bu erezyon ve krutlanma, dikiş hattının üst kısmında glans peniste olmasına rağmen, aileler ve doktorlar tarafından bir komplikasyon olarak değerlendirilmekte veya infeksiyon ile karıştırıldığından endişeye sebep olmaktadır. Sünnet öncesi prepisyum bakımı ile ilgili yaptığımız araştırma neticesinde ulaşabildiğimiz yegane bilgi, 1930'lu yıllarda, Karabük dolaylarında yaşlı bir kadının söğüt dalından yapılma bir mil ile sünnetten 1 hafta önce prepisyum yapışıklığını açması ile ilgilidir. Biz de, prepisyum bakımı amacıyla prepisyum yapışıklığı olan bazı olguların sünnetten bir hafta önce prepisyum yapışıklığını açıp ılık su banyosu ile bakım yaparak, sünnet anında açılan prepisyum yapışıklıklarının sonuçlarını kıyaslamayı amaçladık.Sünnet öncesi yapılması gereken prepisyum bakımını değerlendirmek için çalışmamıza katılan olguları, prepisyum ayrılması tamamlanmış ve prepisyum yapışıklığı devam eden çocuklar olarak iki ayrı grupta değerlendirdik. Prepisyumda yapışıklığı olan olguları da `sünnetten 1 hafta önce prepisyum yapışıklığı açılan olgular' ve `sünnet anında prepisyum yapışıklığı açılan olgular' olarak iki gruba ayırdık. Tüm olgularda prepisyum bakımı için ılık su banyosu ile glans penis ve prepisyum temizliği yapıldı. Tüm gruplar sünnetten önce ve sünnetten 10 gün sonrasına kadar değerlendirildi.Yaptığımız çalışma sonucunda, prepisyum ayrılması tamamlanmış gruptaki hiçbir olguda problem yaşanmadı. Prepisyum yapışıklığı 1 hafta önce açılıp bakımı yapılan olguların hepsinde normal iyileşme gerçekleşirken, prepisyal yapışıklığı sünnet anında açılan olguların %12,5'inde krut tespit edildi. Hiçbir grupta ek komplikasyon tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Circumcision is surgically removal of the skin that covers the glans penis. Although it is the oldest and the most common surgical procedure applied in men due to social, medical and religious reasons, there is no study about preputium care before circumcision.At birth, preputium is adherent to glans penis and separates spontaneously in time. The adhesion of preputium to glans penis is called physiologic phimosis. After circumcision, although there is no problem in children with completely separated preputium, on the other hand that with physiologic phimosis suffers erosion and scabbing of glans penis. This erosion and scabbing was seen on glans penis causes confusion as an infection or a complication by parents and doctors. Only data that we found about preputium care before circumcision is about an old woman who separated the adhesion a week before circumcision in 1930 in Karabük. So that, we wanted to compare the effect of separation of preputium adhesions at circumcision with separation at a week before circumcision.To evaluate preputium care before circumcision, we separated cases into two groups, one with children has completely separated preputium and the other with children has physiologic phimosis. Children with physiologic phimosis divided into groups; separation of preputium adhesions at circumcision as one group and separation of preputium adhesions at a week before circumcision as a other group. In all cases preputium and glans penis were cleaned with warm water. All three groups were evaluated before circumcision and until the 10th day after circumcision.In our study it is showed that there is no problem in children with completely separated preputium. While normal progression were recorded in children with separation of preputium adhesions a week before circumcision, scabbing of glans penis was detected in 12.5% of children whose preputium adhesions separated at circumcision. No other complication was detected.